Увеличението на минималната пенсия на 300 лв. догодина и по-високата индексация на пенсиите няма да навредят на стабилността на системата. "Ние все още не сме обсъдили окончателния вариант, по който ще стане индексацията, но сме предвидили средствата в държавния бюджет. Не харчим безразсъдно пари", коментира тази вечер социалният министър Деница Сачева.
По последна информация най-вероятното решение е правителството да увеличи ниските пенсии двойно повече от тези, които са над линията на бедност, която догодина ще бъде 369 лв. - вариант, предложен от КНСБ. За пенсиите над 369 лв. ще има около 5% увеличение, колкото се получава по швейцарското правило, а за тези между 300 и 369 лв. - 10%. Известно е също, че всички пенсионери ще получават по 50 лв. месечна добавка до март, а таванът на пенсиите ще се увеличи на около 1400 лв.
Социалният министър увери и че нищо не налага да се пипа сребърният фонд. В темата за стабилността на системата в последните дни се включиха редица експерти. Покрай нея отново бе припомнен последният актюерски доклад на НОИ за бъдещето на пенсиите, който е правен през 2019 г. Според него, а и според всеки друг анализ на осигурителната ни система, българите трябва да плащат много по-високи пенсионни осигуровки, за да се покрият разходите за пенсии. В момента пенсионната вноска е 19.8% (14.8% за родените след 1959 г.), но за да няма дефицит във фонд "Пенсии" тази година размерът й трябва да бъде 28.5%, изчисляват актюерите. Разликата между действителния и необходимия размер на вноската е ключов показател за финансовата стабилност на пенсионната система, посочват от НОИ.
И сега държавното обществено осигуряване е силно зависимо от държавния бюджет, но според социалния министър данните всъщност показват, че тази зависимост намалява. "Данните са доста добри. За тази година в бюджета 65% са от осигурителни вноски и към този момент 31% са средствата, които са преведени от държавния бюджет. Този доклад не казва нищо ново, за което трябва да се притесняваме”, каза министър Деница Сачева.
Повече за дефицита на НОИ - тук.
Актюерският доклад на НОИ накратко - тук.