Медия без
политическа реклама

Шефът на най-големия оръжеен концерн пристигна изненадващо в София

Той се интересува от производството на барут, продукция за ВВС и военноморските сили

26 Март 2025Обновена
Централата на компанията в Дюселдорф
БГНЕС/ЕПА архив
Централата на компанията в Дюселдорф

Шефът на най-големия оръжеен концерн в Европа пристигна на изненадваща визита в СофияГлавният изпълнителен директор на „Райнметал“ Армин Папергер и водената от него делегация бяха приети на най-високо ниво, включително и от президента, парламента и правителството.

“България предоставя отлични условия за правене на бизнес, убеден съм, че ще бъдем успешни в нашето сътрудничество в областта на отбраната, отбранителната индустрия и високите технологии”, каза президентът Румен Радев след среща с шефа на оръжейната компания.

Армин Папергер заяви, цитиран от БТА, че делегацията не е в България, за да иска възлагане на поръчки, а за да създаде трайно партньорство с държавата и местния бизнес. Той отбеляза, че в България има добра основа по линия на производството на боеприпаси.

Представителят на германския концерн обясни, че идеята е да се види дали "Райнметал" може да направи съвместно дружество с български предприятия.

Папергер отбеляза още важността на барута, който е много търсен в момента в Европа. По отношение на ПВО системите той каза, че "Райнметал" има възможност относително бързо да развие компетентности в отделните държави и способности за производство.

“Нашата компания е в растеж и заедно с вашата държава, с вашето правителство и подкрепата на бизнеса имаме добри възможности както за ВВС, така и за военноморските сили. Надявам се днес на ефективни и полезни разговори и по-бързо да преминем към изпълнение на плановете си“, заяви Армин Папергер.

Още днес трябва да излезем с ясен резултат и ясно послание за развитие на съвместните начинания в сферата на отбранителната индустрия. Това пък каза премиерът Росен Желязков по време на срещата си с Папергер. „Политическите решения имат смисъл тогава, когато следват икономическата логика“, посочи премиерът. 

„Германия е основен партньор на България. Немската индустрия винаги е била в основата на развитието на българския национален потенциал. „Райнметал“ е гръбнакът на немската индустриална мощ. Надявам се с новото лидерство на канцлера Мерц, с когото се надявам скоро да стиснем ръце в Европейския съвет, да постигнем много на политическо и на икономическо ниво“, посочи Росен Желязков. 

"Смятам, че България трябва да бъде част от европейската отбранителна индустрия. Убеден съм, че индустрията тук - водещи индустрии и големи индустриални конгломерати, трябва да расте. Българските компании могат и трябва да бъдат включени. Разбира се, това е решение на правителството, но вярвам, че има отвореност и желание за това. Сътрудничеството на "Райнметал" с българската оръжейна индустрия евентуално ще се съсредоточи върху производството на барут", каза след срещите пред БНТ изпълнителният директор на "Райнметал" Армин Папергер.

Германският концерн в момента изгражда едновременно 10 завода. "Сега търсим и партньори в България, които искат да растат. Целта ни е да достигнем оборот от 1 милиард евро годишно – така създаваме хиляди работни места в страната, хората плащат данъци, а компанията също ще генерира печалба и ще плаща данъци. Това е печеливша ситуация за всички", обясни Папергер.

"СЕГА" ПРИПОМНЯ

Наскоро беше разкрит заговор за убйството на шефа на "Райнметал"

Само преди няколко месеца службите за сигурност на САЩ и Германия осуетиха руски заговор за убийството на главния изпълнителен директор на "Райнметал".

Служители на американското разузнаване, които са разкрили схемата, са информирали германските служби за сигурност, които са я осуетили. В резултат на това изпълнителният директор на Армин Папергер получи специална защита.

Това е било само един от поредицата руски планове за убийство на ръководители на отбраната в Европа, чиито компании доставят на Украйна, според CNN, която първа съобщи за плана за убийството. Усилието да се атакува шефът на "Райнметал" беше най-напредналият“, обяви тогава CNN.

В средата на февруари т.г. Папергер обяви, че оръжейните складове в Европа и Украйна са изпразнени поради голямото търсене на оръжия на континента. Той заяви това в интервю за  “Файненшъл таймс”. “Европейците и украинците нямат нищо в своите оръжейни складове”, подчерта тогава Папергер, като допълва, че търсенето на оръжия в региона ще остане високо дори след края на войната в Украйна на фона на обещанията на Доналд Тръмп да намали военната подкрепа за НАТО.

Европа сама си е виновна за това, че е изключена от преговорите за прекратяването на войната в Украйна, казва още индустриалецът. “Ако не инвестирате, ако не сте силни, ще се отнасят с вас като с деца. През последните 30 години за европейците беше много удобно да харчат 1% от БВП за отбрана, което е крайно недостатъчно” обяснява той пред вестника.

Според Папергер последствието от този подход е, че европейските държави на практика са оставени “на масата на децата”, докато САЩ и Русия преговарят за Украйна.”Ако родителите обядват, децата трябва да седнат на друга маса. САЩ преговарят с Русия и няма нито един европеец на масата”, разочарован е ръководителят на германския оръжеен концерн.

Според “Файненшъл таймс” “Райнметал” обаче се е превърнал в един от най-големите бенефициенти от нарастващата глобална нестабилност. Ръководителят на компанията очаква годишните продажби на групата да възлизат на 30-40 милиарда евро през следващите пет години, в сравнение с 5,7 милиарда евро през 2021 г., посочва британското издание.

Последвайте ни и в google news бутон