Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) спря прогнозите си за времето в знак на протест срещу планираното му прехвърляне от просветното министерство към министерството на околната среда и водите. На сайта на метеорологичната служба вече се появява бял екран с надпис: "НИМХ - в протестна готовност".
Пред БНР синоптикът Красимир Стоев заяви, че засега спират прогнозите на сайта на института, като най-вероятно ще спрат и прогнозите до медиите. "Има реална опасност да спрат прогнозите до медиите, но ще продължим да изпълняваме задълженията си към международни организации и към съответните министерства", заяви той. По думите му "най-странното нещо е, че преместването на НИМХ ще стане през Закона за водите".
Преди седмици работещите в НИМХ изразиха за пореден път недоволството си от предстоящата промяна на статута им в отворено писмо лично до премиера Кирил Петков. В него те изразиха опасенията си, че прикачването на НИМХ към някое от 8-те ведомства, които пряко обслужва, ще доведе до трансформирането му в оперативна служба, а като такава, тя "ще бъде принудена да загърби научната си дейност, което ще доведе до рязък спад в качеството на продуктите й". Още тогава просветният министър акад. Николай Денков заяви, че системното място на метеоролозите е там, където се използва тяхната експертиза, т.е. в еко ведомството, както и дали един институт е под шапката на едно или друго министерство по никакъв начин не променя възможността му да кандидатства за научни проекти.
Днес и началникът на кабинета на премиера Кирил Петков - Лена Бориславова, увери, че няма проблем със средствата за НИМХ, а става дума само за структурни промени. "Осигурени са средства и запазване на програмите, по които НИМХ осъществяват в момента своите дейности. Освен това, проблемът е разискван и в рамките на коалиционния състав на правителството и има пълно разбирателство за необходимостта от тази структурна промяна без, разбира се, да се засяга по никакъв начин правилното функциониране на НИМХ като институт", коментира тя.
Преди дни и вицепремиерът и еко министър Борислав Сандов коментира, че прехвърлянето на института не е наказателна акция, както и че по никакъв начин не желае да съсипва институция на 132 години. "Напротив. Иска ми се и защото именно това е част от моето професионално образование, да надградя дейността на института", заяви той.