Няма случай на коронавирус в България. 22 случая, които са били проверени, са отрицателни, няма регистриран заразен към този момент. Това увери на редовния брифинг на кризисния щаб проф. д-р Венцислав Мутафчийски - председател на Оперативния щаб за борба с корона вируса.
В последните часове няма обработени нови проби, посочи ген. Мутафчийски. 10 проби са заложени във ВМА, а в Националната референтна лаборатория все още няма нови проби.
“Както виждате, ние имахме дни с по 20, по 30 проби, това са всъщност хора, които вече са хоспитализирани в различните инфекциозни отделения в страната и във ВМА. Вчера ви съобщих, че ние ще изследваме 19 проби, това значи 19 човека, днес имаме заложени 10 проби“, посочи Мутафчийски.
На граничните контролно-пропускателни пунктове у нас продължават 24-часовите дежурства на служители от Регионалната здравна инспекция.
Прилагат се сериозни мерки за превенция на болестта.
В Европа единствено в Италия се наблюдава скок на случаите с 450 човека за 24 часа и общо заразените вече са над 1150.
Междувременно социалният министър Деница Сачева заяви, че създадената организация за издаване на болнични у нас във връзка с разпространението на коронавируса е добра и няма заплаха за бюджета на Националния осигурителен институт (НОИ). Единственото разумно решение е личните лекари и здравните инспекции да казват кой да бъде поставен под карантина, заяви Сачева пред БНТ. Преди няколко дни премиерът Бойко Борисов заяви, че се притеснява колко може да издържи бюджетът на НОИ, ако проблемът с вируса се задълбочи.
"Има много ясни инструкции, става въпрос за граждани, които се прибират от Континентален Китай или от Италия, за тях много ясно се провеждат съответните анкети и те се насочват към личните лекари, за да могат да вземат решение за карантина или не. Така че, със сигурност не очакваме да имаме хиляди хора в болничен. Системата е подготвена и няма заплаха за бюджета на общественото осигуряване", допълни социалният министър.
Все още вървят преговорите за подписване на национално решение, обясни Сачева по въпроса дали работадателите са склонни да поемат първите три дни от болничния на служителите. Трябва да има обща солидарност, смята министърът. Тя съобщи още, че ще бъде предприета инициатива да представяме редовни анализи пред обществеността за болничните, както и анализи за заболяваемостта по региони.