Медия без
политическа реклама

София не се отказва от светещите гъби на пл. "Света Неделя"

Общината възнамерява да пристъпи към сключване на договор въпреки острите критики към проекта

Столична община ще упорства докрай със спорната реконструкция на площад "Света Неделя", предложена от италианското студио "Фуксас". Проектът бе остро разкритикуван от Съюза на архитектите в България, а в последствие си навлече и гнева на Светия Синод. Общината обаче твърди, че тези критики вече са изчистени. София не смята да се откаже дори от светещите навеси с вградени фотоволтаици, придобили известност като „светещите гъби“, които събират голямо неодобрение. 

Това стана ясно от думи на кмета на столицата Йорданка Фандъкова след среща с известния архитект Массимилияно Фуксас, който през последните два дни е имал работни разговори с главния архитект Здравко Здравков. На срещата се разбра, че това ще е поредният градоустройствен проект, който ще се изменя в крачка. Поправките в проектите на други централни зони - около "Граф Игнатиев" и храм-паметника "Св. Александър Невски", вече струваха на общината 250 000 лв.

"Нагласата е новите светещи елементи да се реализират, тъй като те са интересна идея като връзка с бъдещето и иновациите“, коментира след срещата Фандъкова. Според нея в района няма да се отсече нито едно дърво, въпреки че награденият проект предвиждаше премахване на дървенса растителност. Според Фандъкова вече са се провели срещи с всички, които имат притеснения по проекта, включително и с представители на църквата и всички детайли са уточнени. „Ще се предвидят засилени настилки, за да може автомобилът на Негово Светейшество и ритуални коли да имат достъп до църквата“, увери Фандъкова.

След реновирането на площада фотоволтаиците нямало да са основен акцент на него, твърди и самият Фуксас. „Фотоволтаиците не са центъра на проекта и техният брой може да бъде намален. Идеята е те през деня да акумулират енергия, която след това да бъде използвана за осветяване на площада и за зареждане на електронни устройства“, коментира архитектът. Според Фуксас всички настилки в района трябва да са от един материал. Студиото ще се съобрази с искането Столичната община спирките на трамвая да се преместят по-близо до изходите на метростанцията. "София е дама и аз дойдох да й ушия прекрасна дреха, както ми е казвал моят приятел Джорджо Армани", допълни Фуксас. В края на април идейният проект за ремонта на „Света Неделя“ ще бъде представен пред гражданите и за обсъждането му италианският архитект отново ще бъде поканен. След това ще се изготви работен проект и ще се организира процедура за избор на изпълнител. „Усилията ще бъдат насочени към това през пролетта на 2021 г. или ранното лято да започнат реалните дейности по площада“, изчисли Фандъкова.

Както "Сега" писа,  проектът на Фуксас си заслужи остри критики от един от членовете на журито - арх. Борислав Игнатов, заради въвеждане на "дубайски решения" в доминирано от храм място. Според Игнатов не е добре представена и археологията, а поддръжката на площада - и на стъклените покрития над разкопките, и на светещите тела, ще е много скъпа. Остри критики отправи и председателят на САБ арх. Тодор Булев, а пред БНТ срещу проекта открито се обяви и Светият Синод. "На площад "Св. Неделя" има три важни сгради, свързани с историята и настоящето на Българската православна църква. Това са църквата "Св. Неделя", Софийската света митрополия и Богословският факултет. По мнението на Митрополията проектът на арх. Фуксас не е взел предвид това важно обстоятелство и е прекалено футуристичен", изтъкват от църквата. Според прогнозната стойност, представена от "Студио Фуксас", реализирането на проекта ще струва на общината малко над 10 млн. лв. Проектът може да бъде разгледан на създадения за конкурса сайт.

НА ЗАЕМ ОТ БНТ

В интервю пред обществената медия се стигна до размяна на напълно разнопосочни оценки за решенията в проекта. "Предлагат се едни стъклени навеси, които да събират дъждовна вода и да бъдат резервоари за фонтаните, отделно да събират слънчева енергия и да можеш да си зареждаш телефона, това ли е най-важното за центъра на столицата ни?", попита отец Кирил Попов. "Тези осветителни тела са един флирт с темата за енергоефективността. Мисля, че духовната вярност е съвместима с високата технологичност", счита обаче арх. Явор Кьосев, член на журито. Синодът имаше и много други забележки, най-съществената от които е, че той ще прекъсне нормалния църковен живот в храма, защото се премахва достъпа за линейки, коли, които возят майки, бебета и булки, няма да има достъп до църквата и колата на патриарха.

Още по темата