Столична община предприе пореден ход в стремежа си да накара правителството да я подпомогне във финансирането на обществения превоз в София. Вече има риск за изплащане на заплатите на работещите в градския транспорт в града. Това заяви Карлос Контрера, който е шеф на транспортната комисия в Столичния общински съвет и е общински съветник от ВМРО, коалиционния парньор на ГЕРБ в столичната власт. Според него това е вероятно да се случи заради намалелите приходи на транспортните дружества – „Столичен автотранспорт“, „Столичен електротранспорт“ и „Метрополитен“, причинени от кризата с коронавируса и от нарастналите цени на горивата и електричеството.
„Това вече е основният проблем в транспортния сектор в София. Следващата седмица ще обсъждаме проект за икономическа рамка. За първи път тя ще бъде с дефицит. Това означава, че средствата ги няма и че трябва да намерим начин те да бъдат покрити. След няколко дни ще разглеждаме преминаването към летните разписания“, поясни Контрера. Той изчисли, че под въпрос са заплатите на около 2100 – 2200 души, работещи във всяко от транспортните общински фирми. „Може да направите сметка за колко семейства става въпрос“, каза още общинският съветник от управляващото мнозинство в СОС.
Контрера изчисли, че натрупаните дотук финансови загуби в публичния транспорт на София са на стойност 144 милиона лева. „С общински съветници от БСП коментирахме вариант да търсим среща с комисията по транспорт в Народното събрание, не само към Министерски съвет, където отново да представим разчетите и да поискаме дофинансиране от страна на държавата. Разчетите показват, че към момента недостигът е 144 милиона лева. В края на март общината увеличи своя дял в компенсациите за транспорта в София, но въпреки това недостигът остава“, поясни Контрера.
Това е поредният път, в който представител на властта в София хвърля горещия картоф с финансирането на градския превоз в полето на държавата. Същевременно обаче Столична община остава глуха за призивите да реформира този сектор и сама да се погрижи за съкращаване на разходите в него на фона на налегналите я проблеми. Преди дни властта в София отхвърли предложение на общинския съветник Борис Бонев от "Спаси София" Центърът за градска мобилност да бъде слят със "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт" и "Метрополитен" с цел да се съкратят разходите за администрация и шефски заплати. В същото време администрацията на кмета Йорданка Фандъкова продължава да провежда изключително скъпи обществени поръчки в други сектори като например сметосъбирането и сметоизвозването в града, строителството и т.н. и то този начин продължава да харчи рекордни суми от бюджета на града. Проблемът с нереформирания градски транспорт на София е известен отдавна, след като дори при управлението на ГЕРБ министерството на финансите също отказа парична помощ за него с аргумент, че в структурите му не са направени необходимите реорганизации и има множество финансови течове.