Медия без
политическа реклама

София пише нови правила за прием в детска градина

Част от незаетите места за деца със специални потребности ще се прехвърлят към общата опашка

Илияна Кирилова

Уседналостта при приема в детските градини в София остава за следващата година. При това в правилата наесен се готви поредна промяна. "Още в началото на септември ще бъде предложена изцяло нова наредба за приема в детските градини, която да регламентира критериите, по които ще става класирането на децата и в детските градини, и в яслите през 2021 г”., съобщи за "Сега" Мария Минчева, директор на дирекция "Образование" към Столичната община.

В началото на лятото от Столичната община анонсираха промени, въвеждащи от тази есен уседналост в забавачките по примера на първи клас (въпреки че в градините се гледа адресът на родителите, а не този на детето, както е в училищата). Предвиждаше се ако постоянният/настоящият адрес на един от родителите се намира на територията на административния район на детската градина или училището и не е променян преди датата на класиране през последните над 2 г., то родителят да получава 3 точки. Ако този адрес е променян през последните от 1 до 2 г. - 2 точки. Ако адресът е просто на територията на Столичната община и не е променян през последните 2 г. - това трябваше да носи 2 т., а през последните 1-2 г. - 1 т. (Първоначалната идея на общината бе да се дадат дори 4 т., ако адресът на родителите не е променян в последните 3 години, т.е. да се даде още по-голяма тежест на този критерий).

Текстовете обаче предизвикаха сериозен разнобой сред родителите, някои от които дадоха примери със закупуване на жилище от хора, родени и израснали в София, които сменят квартала със съседен и които реално ще бъдат "наказани" несправедливо за това, че сменят адреса си. Точно заради разнопосочните мнения от общината са решили да прецизират този критерий наесен. "Другата причина е, че не бива да има разделение между децата в самостоятелните детски ясли и децата в детските градини", коментира Мария Минчева. В момента децата биват приемани в яслите по други правила, сходни на тези в детските градини, като идеята е от догодина наредбата да обхване и децата в яслена възраст и така да се уеднаквят режимите за всички.

Дотогава остават да действат сегашните правила, които дават по-голяма тежест на постоянния адрес. В момента постоянният адрес на един от родителите на територията на Столична община носи 3 т., а настоящият - 2 т. Постоянен или настоящ адрес в административния район на градината пък носи 2 точки.

Единствената промяна, приета от общинските съветници преди месец, касае незаетите места, предвидени за деца с хронични заболявания и специални потребности. Те ще бъдат прехвърлени към т.нар. "обща опашка". Това ще стане за първото текущо класиране, което е на 29 август, посочи Минчева. Целта е да се отпуснат повече бройки за градините и да се компенсира отчасти недостигът на места за всички деца.

Според доста родители обаче това означава препълване на групите, които ще могат да приемат и по 30 деца. "Досега местата за деца с хронични заболявания се прехвърляха само там, където не е достигнат максимално допустимия брой по наредба, защото местата за хронични заболявания са надпланови. Занапред обаче те ще се прехвърлят навсякъде и реално ще бъде увеличена бройката във всички групи", ядосват се те. Мария Минчева обаче посочи, че ще се прехвърлят само част от незаетите места за деца със специални потребности, а не всички, като броят на децата в една група няма да надвишава нормативно определения максимум от 28 малчугани в група в детска градина, и 23 - в ясла.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата