Фирмите, които чистят и извозват боклука на София, ще получат още повече пари за извършването на дейността през 2020 г. без особена яснота как резултатът от работата им ще бъде контролиран. Столичната община възнамерява да похарчи умопомрачителните 217,17 млн. лв. през годината за почистване на кварталите и за поддръжката на обществените пространства, което е с 11, 2 млн. повече от миналата. Според приетата от Столичния общински съвет план-сметка 67 млн. лв. от тези пари ще отидат за събиране на уличните контейнери за боклук и транспонирането му, което е с 4 млн. лв. (6,35%) над досегашните разходи. Обяснението е, че с тези пари трябва да бъдат събрани 356 183 тона боклук или с над 15 000 т. повече от м.г.
Както "Сега" писа, при отварянето на предложенията в конкурса на общината за сметосъбирането през следващите 5 г. се видя, че фаворити да сключат нови договори с "Московска" 33 са голяма част от играчите, които и сега вършат тази дейност. Става дума за фирми около консорциума "Титан" на Димитър Борисов и Иво Иванов и около братята Кирил и Георги Домусчиеви. Официален контракт с общината вероятно ще получи и дружество на Румен Гайтански, известен като Вълка, след като свързваното с него "Зауба"АД е единственият допуснат кандидат да чисти районите "Люлин " и "Красно село". В момента зоната е поверена на общинската фирма "Чистота Искър", която обаче наема техника от фирма "Грийн Партнърс", също свързана с Гайтански, срещу близо 12 милиона лв. на година. "Грийн Партнърс" също участва в процедурата за чистотата, но за други два района.
С 1 млн. лв. се увеличават в новата план-сетка и парите за извозване на т.нар. едрогабаритни отпадъци като стари мебели, като обяснението отново е очаквано увеличение на техния обем.
Почистващите дружества ще получат и основния дял от други над 85,2 млн. лв., предвидени за зимно и лятно чистене на София. Увеличението по това перо е с 6,7 млн. Срещу 36,5 млн. управляващите обещават да увеличат с 83% площта на улиците в града, които през лятото се мият машинно. "За машинно миене чрез автоцистерна с маркуч е планирано 4 пъти годишно да се мият улиците с масов градски транспорт, улиците с обществено значение и вътрешно кварталните улици, велоалеи и места за обществено ползване - общо 76 653 дка. Чрез автоцистерна с дюзи с кратност 24 пъти годишно да бъдат измити всички улици - още 290 390 дка. Увеличават се близо два пъти площите за машинно миене на улиците за 2020 г. През годината ще се мият с 83% повече улици. Планира се да бъдат изметени машинно 359 027 дка улични платна и площади, което е със 7% повече от 2019 г., със средни кратности за извършване на дейността 22 пъти месечно за периода от март до ноември", пише в програмата на общината. Увеличават се и разходите за косене на трева в междублоковите пространство, както и за зимната поддръжка на парк "Витоша".
Всичко това ще се случва при продължаваща липса на прозрачен механизъм за контрол и отчитане на общината за качеството и количеството на извършеното миене. Както "Сега" писа, на сайта на Столичния инспекторат няма нито една информация за наложена санкция на почистваща фирма за несвършена или зле свършена работа. На въпрос по какво личи, че контрол има, от инспектората отговориха, че периодично качват снимки как улиците на София се мият.
Опозицията в София не подкрепи план-сметката с мотив, че обещанията за по-чист град не са съпроводени с гаранции за ефективното харчене на публичните средства. Групата на БСП обяви, че внася доклад с искане в следващите шест месеца кметът Йорданка Фандъкова да подготви създаването на общинско предприятие по чистота. "Наложителни са редица анализи, които трябва да бъдат направени, преди да бъде създадено такова предприятие – финансови, технологични и правни", обясни председателят на групата Калоян Паргов. От "Демократична България" отказаха да гласуват разходите поради "липса на конкретика" и "липса на обстойна аргументация". "Дават ни красиви обещания за по-чист град, неподплатени финансово или с конкретни програми, гарантиращи изпълнението. В план-сметката липсват изключително важни данни като конкретните площи и кратности на почистване, без които няма как да имаме адекватни прогнозни разходи", коментираха от коалицията. Независимият общински съветник Борис Бонев също не подкрепи новата план-сметка.
Размерът на такса смет няма да се променя през новата година. За гражданите тя ще продължи да е 1,6 на сто от данъчната оценка на недвижимия имот.