Жителите на София правят нов опит да спасят пустеещата от повече от 20 г. минерална баня в кв. "Горна баня". Искането за отпускане на средства за проектиране на основен ремонт на рушащия се паметник на културата събра най-голяма подкрепа в конкурса "София избира". В него общината обещава да финансира предложения на граждани за подобряване на средата в районите им и цялостно в София. 500 000 лв. са предвидени за т.нар. общоградски бюджет и по 250 000 лв. за всеки от 24-те района. Проектите трябва да се изпълняват през 2025 г. и част от 2026 г.
11 589 софиянци са подкрепили някое от внесените предложения. Проектът за банята в "Горна баня" събира 940 гласа. Инициативният комитет пояснява, че ремонтът е "крайно наложителен". Това е поредният опит на хората от тази и други части на София да спасят архитектурната ценност. През 2018 г. жители на „Горна баня“ излязоха на протест с настояване банята да бъде реставрирана. Същата година държавата прехвърли имота на Столична община с условие той да бъде реновиран в рамките на 5 г. След като дейностите не започнаха, банята отново се върна към Министерството на културата. През 2024 г. общинският съвет реши да поиска имота за още 5 г. Поисканият от гражданите бюджет за начало на нейното възстановяване е 250 000 лв.
На второ място се класира проектът за почистване на езерата в Южния парк и за рехабилитация на съществуващата инфраструктура. За тези дейности е предвидено финансиране, равно на целия общоградски бюджет. Инициативата е подкрепена от 765 души. От "Московска" 33 вече поясниха, че ще финансират и двете идеи, привлекли най-много гласове. По отношение на банята бе съобщено, че парите ще се отпуснат след придобиване на собствеността от общината. За Южния парк пък бе казано, че се предвижда "интервенция" само на езерата и части от тях, разположени в терени-общинска собственост.
Част от районите също обявиха как ще се разпределят бюджетите. Жителите на "Средец" също са подкрепили искане, свързано с езеро. Проектът "Новото езеро на София в Княжеската градина" е сред одобрените. Той предвижда ремонт и пълнене с вода на съществуващото езеро в Княжеската градина. Преди много години пространството бе част от старата Зоологическа градина. След преместването й водоемът бе изпразнен. Жителите на "Средец" се надяват мястото да се облагороди и да се превърне в привлекателна част от градината.
Под №1 в "Средец" е класирано друго искане за възстановяване- на Скалния кът в Борисовата градина. Проектът предвижда и възстановяването на Японския кът в историческата част на парка. Освен това ще се финансира изграждането на лабиринт от храсти в ж.к. "Яворов", както и ремонтът на площад „Братя Прошек“ пред БНТ.
Друг централен район - "Оборище", е одобрил 5 проекта. Първият е за озеленяване на обществения паркинг в близост до сградата на местната администрация. На второ място е класирана инициатива за социализацията на пустееща сграда на ул. "Искър"№18. Със 100 000 лв. тя трябва да се превърне в център за култура, изкуство и образование. В "Оборище" ще се изградят и места за сядане извън парковете и градините, които да се ползват от хора с двигателни затруднения. Отпускат се още пари за изграждане на зелени пространства, а последната инициатива е за организиране на изложби за именити българки.
Район "Триадица" също обяви местните резултати от „Решава София“. Най-много точки събира проектът за израждане на осветление, разширяване и подмяна на настилката на пешеходна алея в Южния парк при бул. „П.Ю.Тодоров“ и ул. „Йордан Йовков“. На второ място е искането за изграждане на споделено пространство между автомобили, пешеходци и велосипедисти на ул. „Боян Петров“ и ул.“Тодор Каблешков“. Трети е проектът за фитнес на открито във втора част на Южния парк.
Район "Лозенец" ще изпълни две искания на жителите си. Едното е за изграждане на детска и спортна площадки в кв. „Кръстова вада – изток“. Второто е за площадка за стрийт фитнес в градина „Баня Лозенец“.
Район "Студентски" също е готов. На първо място е класирано искането за монтаж на голяма въжена пирамида за игра и катерене в кв. „Мусагеница“, за което са поискани 31 000 лв. Второто място е за изграждането на Велопарк „Мусагеница“ срещу 71 500 лв. На трето място е искането за стрийт фитнес отново в „Мусагеница“. Този проект е на стойност 34 400 лв.
В район "Витоша" са гласували над 1200 души. От администрацията обещават в рамките на 15 месеца да изградят комбинирано игрище за спорт в кв. „Драгалевци“, да облагородят на двора на 26 СУ „Йордан Йовков“ и да възстановят парк „Райска градина“ в „Гърдова глава“.
Интересен избор са направили живеещите в район "Надежда". Там най-много гласове е събрал проект, чиято цел е да намери "системен подход за разрешаване на конфликти. За това са гласували 96 души, а бюджетът на инициативата е 35 000 лв. Следва проект "Надежда за българския фолклор" с 92 гласа и отпуснати 22 460 лв. Ще се реновира и сцената на централния площад в кв. „Илиянци“.
Все още не са обявили избраните проекти районите "Възраждане", "Илинден", "Люлин", "Изгрев", "Искър", "Сердика", "Нови Искър", "Младост". Район Връбница е публикувал списъка с кандидатствалите проекти, като не е уточнил дали са утвърдени събралите най-много гласове. Район "Красно село" също не е публикувал резултати, но там кандидатствалите проекти са само два и е вероятно те да получат финансиране.