Медия без
политическа реклама

СОС се сети да търси по-добри варианти за "Опълченска"

След много дни протести, общинските съветници поканиха жителите на района на изслушване

09 Септ. 2024
При масирано полицейско присъствие преди дни Столична община отсече 39 дървета на ул. "Опълченска".
Сега
При масирано полицейско присъствие преди дни Столична община отсече 39 дървета на ул. "Опълченска".

След много дни на протести и когато ремонтът вече е в доста напреднал стадий, а 39 дървета - изсечени, Столичният общински съвет реши да търси по-добри варианти за "Опълченска". Ще се изискат множество документи за участъка, който се обновява - от бул. "Сливница" до бул. "Тодор Александров". Това решиха единодушно на извънредно съвместно заседание комисиите по инженерна инфраструктура, по архитектура и по екология. Освен това общинските съветници искат кметската администрация да им предоставя информация за напредъка на ремонта на всяко редовно заседание на изброените комисии.

На "Опълченска" общината започна разширяване на улицата за поемане на повече автомобилен трафик, въпреки че в района има няколко големи училища, детски градини, жилищни сгради и доста мръсен въздух. На фона на строящите се повече платна за коли никой от управата до този момент не е казал как ще се гарантира безопасността на десетките деца, които всеки ден пресичат улицата. Не се планират нито подлези, нито надлези и пасарелки. Протестиращите обвиняват кмета Васил Терзиев в лъжи заради твърденията му, че няма друг начин да се направи този ремонт. Случващото се предизвика вълна от недоволство от хора, гласували за промяна на модела на Фандъкова и Борисов.

Днешната извънредна сбирка се състоя, след като жители на района внесоха официално искане за преразглеждане на проекта за реконструкция на 700-метровия участък. Докато обаче протестиращите чакаха среща с общинските съветници, на "Опълченска" бяха отсечени 39 дървета, а самият ремонт навлезе във втората си фаза. Според представеният досега график цялото строителство трябва да приключи до март 2025 г.   

На дискусията, която продължи два часа, хората от "Опълченска" за пореден път изброиха причините да протестират вече близо два месеца. "След ремонта улицата ни от такава с 4 платна в двете посоки ще стане с 6 платна. В същото време от двете й страни има две училища и няколко детски градини, както и градинката "Св. Никола", която е паметник на културата и е притегателен център за жителите на квартала. В момента това е място за живеене, но с разширението на "Опълченска" то ще бъде прорязано от градска магистрала. Градските магистрали променят местата, в които се живее, към места, през които се преминава. Всеки ден по новата магистрала ще минават хиляди деца, ученици, хора с колички и възрастни хора", заяви Пламен Велев от името на протестиращите. Природозащитникът Тома Белев припомни, че инвестиционният проект не съвпада с подробния устройствен план за "Опълченска", тъй като вторият предвижда тротоарите да са с широчина 6,7 м, докато течащият ремонт ще ги намали до 3,7 м. Негова съседка поясни, че жителите на квартала искат ремонтът да бъде временно спрян и проектът да се преработи.   

Заместник-кметът по строителството Иван Василев за пореден път повтори, че проектът е важен за София, тъй като с него не само ще се увеличат пътните платна, но и ще се подмени подземната инфраструктура - нещо, което протестиращите не отхвърлят. Той пак каза, че новите платна са предвидени за бус ленти с цел ускоряване на градския транспорт. Василев поясни и че ремонтът не може да бъде спрян, защото "Опълченска" ще продължи да е разкопана неясно колко дълго време, а общината ще е под заплаха да плаща неустойки. Заместник-кметът по екологията Надежда Бобчева допълни, че част от отрязаните дървета са били от инвазивния вид айлант (китайски ясен), за които препоръките са те да бъдат премахвани. Отново бе казано, че след реконстукцията по "Опълченска" ще бъдат засадени 50 дървета, а в зоната на ремонта - още 53. 

Зам.-шефът на транспортната комисия Андрей Зографски от "Спаси София" припомни, че за целите на ремонта още през 2017 г. са били отчуждени 20 имота. Той съобщи и данни от Центъра за градска мобилност, според която 65% от тролейбусите в тази част на "Опълченска" закъсняват, въпреки че разписанията им са сериозно облекчени. 

Решението да се изиска документацията на проекта бе гласувано с пълно мнозинство в трите комисии. "Изключително закъсняло е да се правят обществени обсъждания, когато вече дърветата са премахнати. Проектът за ул. "Опълченска" е ясен как трябва да изглежда още от преди 5 г. Решението е взето още през 2022 г., когато е издадено разрешението за строеж от ГЕРБ, когато е взето решението на комисията по екология за премахване на тези 39 дървета със съгласието на ГЕРБ. Проблемът в момента от страна на новите управляващи е, че те го реализират такъв, какъвто е бил приет от ГЕРБ", коментира общинският съветник от групата на БСП Войслав Тодоров. 

Според него сега важното е да се опитат да подобрят проекта. "Може би да го сложат на пауза, за да се гарантира максимално намиране на баланс – от една страна да бъде изграден ключовият за София градски ринг, но от друга страна да бъдат защитени интересите и на хората, които живеят наоколо. Те са абсолютно прави, че устройственият план е нарушен, че според него тротоарът би трябвало да е с габарит 6,7 метра, а не 3,7 метра, така че техните опасения са правилни и ние сме длъжни да ги адресираме“, подчерта той. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ул. Опълченска