Медия без
политическа реклама

"Списък за пилета" - дело за купуване на гласове приключи след 10 години

Трима са осъдени за търговия с вот в полза на ДПС

17 Окт. 2024
Всеки ден МВР отчита акция срещу търговията с гласове. Досега обаче не се е стигнало до някоя "едра риба".
МВР
Всеки ден МВР отчита акция срещу търговията с гласове. Досега обаче не се е стигнало до някоя "едра риба".

Върховният касационен съд слага точка на дело за купуване на гласове за ДПС на парламентарните избори преди 10 години с условни присъди срещу тримата подсъдими. Това съобщиха от съда. Така на Илдънай Ахмедов окончателно е наложено условно 6-месечно наказание, Генчо Конов получава 10 месеца условно, а Емил Антонов - пробация. Ахмедов бил директор на общинското дружество "Чистота" в Свищов, а също и кандидат-депутат от ДПС.

От решението на тримата върховни съдии се вижда, че е имало "списък за пилета", привидно съставен във връзка с Курбан Байрама, а всъщност - за предстоящите тогава парламентарни избори.

Казусът стига до ВКС, защото тримата подсъдими обжалват присъдата на Окръжния съд във Велико Търново, който отменя оправдателната присъда на Районния съд в Свищов и ги осъжда. Ахмедов е признат за виновен в това, че през 2014 г. в Свищов: чрез Асен А. организирал предлагането и даването на имотна облага от по 30 лв. на 12 установени и на други неустановени лица с цел да ги склони да гласуват за ДПС на парламентарните избори. Освен това дал и на труди четири лица по 30 лв., за да гласуват за ДПС.

Генчо Конов е признат за виновен в това, че дал 30 лв. на Северин М., за да го склони да гласува за ДПС и отделно чрез него организирал предлагането и даването на по 30 лв. на членовете на семейството му - общо 150 лв., пак със същата цел.

Емил Антонов е осъден на пробация, че предложил по 30 лв. на трима души за гласовете им.

В жалбата си до ВКС тримата подсъдими се оплакват, че посредниците са останали само свидетели и не са обвинени и това им пречело да се защитават по делото. Съдиите обаче не са съгласни с това. Освен това те напомнят, че само прокурорът повдига и поддържа обвинение за престъпления от общ характер и само от неговата преценка зависи кое лице може да бъде привлечено в качеството на обвиняем, като съдът няма правомощия за намеса в желаната от защитата посока.

От решението на върховния съд се разбира още, че подсъдимите са осъдени още през 2015 г. от Районния съд в Свищов. Горната инстанция обаче връща процеса за ново гледане и така минават още 3 години, преди да има присъда на първа инстанция за втори път. През 2022 г. делото стига до Окръжния съд, а тази - и до върховния.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

купуване на гласове

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?