Медия без
политическа реклама

Столичната община се проваля в опита да свали столичани от колите

Жителите на столицата искат общинската администрация първа да се откаже от служебните автомобили и паркоместа

Илияна Кирилова
София е в плен на колите и техните отровни газове, но спасение отникъде не се вижда.

Въпреки че кметът Йорданка Фандъкова непрекъснато твърди, че й е приоритет, Столичната община видимо се проваля в обещанието да направи градския транспорт привлекателен за жителите и да ги мотивира да предпочетат него пред личните автомобили. Това личи от проучване, направено от организация, създадена от самата община.

Неудобен градски транспорт, липса на буферни паркинги при повечето станции на метрото, в които водачът да остави колата и да продължи с него, липса на открити буферни паркинги за МПС-тата на газ, лоша хигиена в превозните средства и др. са причините софиянци все още да предпочитат да се движат в града със собствен автомобил. Такива са заключенията в проекта "Иноеър" на "Асоциация за развитие на София", целящ да проучи обществените нагласи за преминаване от собствен към градски транспорт. "Асоциация за развитие на София" е създадена през 2010 г. с решение на Столичния общински съвет. В рамките на "Иноеър" са анкетирани около 500 души. 

Основната причина софиянци да ползват кола е липсата на алтернатива - поради неудобен/неналичен обществен транспорт или необходимост от много прекачвания, което прави ползването му бавно и скъпо. "Важно е удобството, бързината и безопасността - особено в условията на COVID-19", се казва в доклада. Редовно ползващите лично МПС са пояснили, че Столичната община трябва да подобри инфраструктурата, ако иска да ги мотивира да сменят начина на придвижване. Това означава повече буферни паркинги, включително открити, повече велоалеи и свързването им, както и изграждане на метро в близост до дома или редовен и удобен довеждащ транспорт до станциите му.

Любопитното е, че доста хора изявяват готовност да сменят личния автомобил с електрическа кола и скутер за споделено ползване, но ако се направят удобни паркинги в кварталите. 20 на сто са декларирали, че са узрели за подобна смяна. "В момента не ползвам кола. Искам да ползвам електрически автомобили. Проблемът е, че няма зарядни станции, налага се да ходя по 20 мин. и всичко се обезсмисля", е заявил един от анкетираните.

Много от участниците в допитването са признали, че е малко вероятно по собствено желание да се откажат от автомобила, докато са в състояние да го карат и поддържат. Отношението би се променило само при наличие на удобна метростанция. Друг стимул би бил, ако разписанията на градския транспорт се направят така, че в рамките на 1 час и само с едно прекачване да може да се стига до желаното място. В този смисъл жителите на София с нетърпение очакват пускането на обещаваната от години система за електронно таксуване в обществения превоз - т.нар. тикет система. Както "Сега" нееднократно писа, според предизборните обещания на кмета Йорданка Фандъкова тя трябваше да заработи най-късно на 1 януари 2021 г., но впоследствие от "Московска" 33 отложиха пускането й за май. Тогава се очаква градският транспорт да се раздели с хартиения билет от 1.60 лв. и таксуването да започне да се прави и през банкови карти, а цената да е според изминато време или разстояние. 

Жителите на София очакват още общинската администрация да даде личен пример и първа да се откаже от служебните автомобили. "Преди да ограничат нас, самите те да дадат пример - да се откажат от повечето служебни автомобили, освен най-необходимите, както и да се премахнат служебните паркоместа за общинските служители", казва един от анкетираните.

"Като начало да оправят разписанията. В час пик не можеш да се качиш половин час на 204, а после 3 автобуса един след друг карат празни", е констатирал друг участник в панела. "Да дават отчет къде отиват парите, с които уж трябваше да се изградят паркинги", призовава трети.

Освен общи изводи за състоянието на градския транспорт, "Иноеър" е направил фокусирано проучване на проблемите в ж.к. "Манастирски ливади", където живее самата Фандъкова. Данните показват, че  хората в него са почти напълно зависими от личния си автомобил. "Повечето домакинства имат по два, понякога и три автомобила, а много малко от жилищните сгради имат паркинг. В пиковите часове стотици семейства се стремят да закарат децата си на детска градина и училище (в квартала няма общински). Градски транспорт вътре в квартала няма и макар по периферията му да минават добри транспортни връзки с центъра, тези със съседни квартали са много неудобни. Много хора от "Манастирски ливади" работят в Бизнес парка в "Младост", но нямат удобен транспорт дотам и използват коли", се казва в обобщение. 

Още по темата