Странни жалби в Комисията за защита на конкуренцията блокират процедурата по събарянето на незаконните постройки в в лесопарк Росенец до сарая на Ахмед Доган. За това съобщи bird.bg във Фейсбук.
Фирмите "Иклима тех" ЕООД и "Спарк лайф" ЕООД са подали жалби на 10 и 9 октомври. На 11 октомври КЗК е образувала производства по тях, видя и "Сега" в регистъра на комисията. Жалбите са срещу поканата от 3 октомври на областния управител на Бургас към три дружества за премахване на незаконен строеж "Триетажна масивна сграда" и незаконен преместваем за охрана обект, намиращи се в местността Отманли на лесопарк Росенец.
До поканата се стигна, след като се оказа, че нито една фирма не иска да участва в обществената поръчка за 68 200 лв. за премахването на незаконните постройки.
Сега стойността на поръчката е увеличена два пъти и половина до 166 422 с ДДС. Областният управител Пламен Янев отправи покани към три общински - "Чистота" ЕООД, "Бургасинвест" ООД и "Благоустройствени строежи" ЕООД. Покана е изпратена и до две частни строителни фирми, които са проявили интерес към обществената поръчка, но не са подали документи за участие в нея.
Областният управител на Бургас Пламен Янев разказа пред "Сега", че двете дружества не са му известни, а жалбите им са странно идентични и подадени в синхрон. Като във втората е направено и искане за спиране на процедурата. По думите им аргументите на двете фирми са изсмукани от пръстите и нямат правно основание. Става така, че дружествата не са кандидатствали, а обжалват. Според него КЗК би трябвало да остави жалбите им без разглеждане и ако ги допусне, това би създало опасен прецедент. Един от аргументите на дружествата например е, че областната управа нарочно е обявила цена на поръчката под тази, която по закон допуска обжалване. Така се ограничавали правата на двете фирми.
Янев коментира още, че засега е планирано процедурата да продължи в предвидените срокове, освен, разбира се, ако КЗК не се произнесе в полза на някое от дружествата. Тогава вероятно ще се наложи да бъде открита нова процедура.
"Тези сгради в Росенец са ярък пример за корупция и усещане за "завладяна държава", затова доведоха и до мащабни протести през лятото на 2020 г. Държавата е обявила необходимите законови процедури за събарянето, издействахме и увеличение на сумите, които са осигурени и фирмата-изпълнител ще ги получи", коментира Янев преди дни, когато бяха пратени поканите. Поканите до общинските фирми в Бургас той мотивира с факта, че незаконното строителство е на територията на Община Бургас и именно тя е отговорна за премахването, ако собственикът на имота не го направи. "Силно се надявам да покажем, че не толерираме беззаконието не само на думи, а и чрез дела", допълни областният управител.
Според bird.bg двете фирми, които са атакували поканата на Янев, никога и по никакъв начин не са участвали в обществените поръчки, обявявани за събарянето на незаконните постройки. Те не фигурират и сред фирмите, поканени от областния управител на Бургас. Крайният срок на тази покана е 17 октомври, но жалбите в КЗК вероятно ще възпрепятстват процедурата.
Едноличен собственик на "Спарк Лайф" е Николай Тилов. Той е собственик и на няколко други фирми, сред които "Ади Консулт", която е изпълнявала обществени поръчки за малки суми и е получила скромна субсидия от Държавен фонд "Земеделие" за реконструкция на спортен клуб по борба в село Селановци. Тилов е продал дела си във фирмата няколко месеца преди тя да задлъжнее към НАП с 40 000 лв., пишат от bird.bg, които не се успели да се свържат с Тилов.
Едноличен собственик на "Иклима Тех" е Ивелина Георгиева, която няма други фирми на свое име. Това дружество е регистрирано във Варна. "В момента съм възпрепятствана, но има хора, които се занимават с това", е казала Георгиева на bird.bg и е прехвърлила топката към Жеко Ненков. Неговият коментар е, че всичко е описано подробно в жалбите до КЗК.
От КЗК обясниха пред "Сега", че не могат да предоставят информация, докато комисията няма финален акт по случая.