Медия без
политическа реклама

Съдът: Не е ясно какво иска спецпрокуратурата по Суджукгейт

Втората инстанция дава срок на обвинението да коригира претенциите си към условната присъда на Живко Мартинов

През юли на първа инстанция Живко Мартинов получи 2-годишна условна присъда.
БГНЕС
През юли на първа инстанция Живко Мартинов получи 2-годишна условна присъда.

Заради пропуски на прокуратурата Апелативният спецсъд ѝ връща делото "Суджукгейт", което трябваше да разгледа като втора инстанция. Това се вижда от съдебните регистри. Причината е, че протестът на прокуратурата срещу 2-годишната условна присъда на Живко Мартинов е толкова неясен, че апелативните съдии не разбират какви са претенциите на прокуратурата към решението на първата инстанция. 

От протеста на специализираната прокуратурата не е ясно какви претенции има държавното обвинение към постановения съдебен акт, пишат директно съдиите Веселина Вълева, Даниела Росенова (докладчик) и Мариета Неделчева в определението, с което "Сега" се запозна.

През юли като първа инстанция Специализираният наказателен съд призна за виновен бившия депутат от ГЕРБ Живко Мартинов. Съдът прие, че по делото, станало известно като "Суджукгейт", има доказателства за поискан със заплахи и предаден 1 тон суджук, вследствие на което е настъпила вреда в размер от 7070 лв. за бизнесмена Антон Проданов. Няма такива доказателства обаче за 30 кг филе "Елена" и пастърма.

Специализираният наказателен съд постанови присъда от 2 години условно с 4 години изпитателен срок на бившия депутат от ГЕРБ Живко Мартинов по делото, станало известно като "Суджукгейт".

Присъдата е атакувана от всички - от прокуратурата, от Мартинов и от Проданов.

В изложените съображения против присъдата прокуратурата иска Мартинов да бъде признат за виновен по първоначално повдигнатото му обвинение за престъпление и съобразно допуснатото изменение на обвинението. В протеста не се държи сметка, че освен правната квалификация на престъплението в него се съдържат обстоятелства за времето и мястото на извършване на инкриминираните деяния. Обстоятелствата за времето на извършване на деянията са различни в обвинителния акт и в изменението на обвинението, пише в определението на апелативния спецсъд.

С присъдата Мартинов е признат за виновен за различен период от този, инкриминиран в двете обвинения. В този смисъл протеста не е съответен на предявените обвинения и не може да бъде разбрана волята на държавното обвинение, обясняват съдиите.

Затова делото се връща на първата инстанция, която да даде 7 дни на прокуратурата да приведе протеста в съответствие с изискванията на  НПК, а именно - да се посочи какво се иска от апелативния съд.

Апелативните съдии откриват и пропуск на спецсъда - не е информирал Мартинов и пострадалия Антон Проданов за мотивите си. В жалбите и на двамата срещу присъдата е заявено желание за допълването им след запознаване с мотивите. Затова и трябва да им бъде дадена възможност да го направят.

Спецсъдът така и не публикува на сайта си присъдата по "Суджукжейт" и мотивите към нея. През 2017 г., уж за да бъде ограничено бягството на осъдени престъпници, бяха направени законови промени, които ревизираха изискването съдебните актове да се публикуват незабавно в интернет. То обаче беше направено така, че да остави съдилищата огромно поле за тълкуване. Повечето приеха, че не се публикуват единствено ефективните присъди, докато не станат окончателни и докато прокуратурата не предприеме стъпки към изпълнението им. Спецсъдът обаче не огласява никакви осъдителни присъди - без значение ефективни или условни. Което е абсурдно, при положение, че те се произнасят в открито заседание. "Това е в колизия с принципа на публичност. Противоречи на здравия разум и логиката", коментираха пред "Сега" върховни съдии.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата