Медия без
политическа реклама

Съдът остави Нено Димов в ареста заради обществената реакция

Докладчикът по делото Даниела Росенова подписа с особено мнение

Илияна Кирилова

Апелативният специализиран съд за пореден път реши, че бившият екоминистър Нено Димов, обвинен в умишлена безстопанственост заради водната криза в Перник, трябва да остане в ареста. Съдебният състав прие, че може да се направи обосновано предположение, за извършено престъпление. "Акцент в делото е неполагането на достатъчно грижи, които произлизат от отговорностите на министъра. Може да се направи извод, че щетите се изразяват в изразходването на над 7 млн. куб м вода на стойност над 11 млн. лв". пише в определението на магистратите.

Освен това беше изтъкнато, че има опасност Нено Димов да извърши друго престъпление, ако бъде на свобода. Въззивният съд споделя становището, че разследването е в начален етап и делото е с висока правна сложност, което само по себе си обосновава опасността от извършване на престъпление. "С оглед тежестта на обвинението и широката обществена реакция се налага изводът, че съществува реална опасност от извършване на друго престъпление. Продължаването на мярката "задържане под стража" се обосновава и от настъпилите негативни последици за голяма част от население в региона на Перник, които са лишени от възможност да ползват вода", приема съдът.

С особено мнение под това определение обаче се подписа докладчикът по делото Даниела Росенова. Тя отбеляза, че няма достатъчно доказателства, за да се допусне, че Димов може да извърши друго престъпление, а тежестта на обвинението може да бъде аргумент само при първоначалното задържане.

По време на процеса адвокат Ина Лулчева, която защитава бившия министър, заяви, че мярката "задържане под стража" не може да се прилага самоцелно, защото засяга конституционното право на свободно предвижване. "Доводът, че бил длъжностно лице с високо обществено положение и го прави обществено опасен е несъстоятелен. Разбирам прокурорът, който смята, че министрите са по-обществено опасни от други граждани, но смятам, че нашето чувство за тези народни избраници не следва да се третира като правно обстоятелство", посочи тя.

Освен това Лулчева е категорична, че обвинението по никакъв начин не доказва кой е виновен за водната криза в Перник и заяви, че прокуратурата е събрала огромно количество материали в десетки томове за ремонта на яз. "Студена", които обаче изобщо не били изследвани. Адвокатът също така е категоричен, че не може да става дума за умишлена безстопанственост, ако няма нанесена щета. В случая водата, която е била отпускана за промишлени нужди, е платена на цена, определена от държавата. "Това задържане е абсолютна репресия. За да не престане тази хвалба, че има задържан министър. Съдът обслужва прокуратурата", заяви Лулчева пред журналисти.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?