Задържани от полицията участници в масовия протест на 2 септември са освободени от Софийския районен съд. Трима от привлечените към наказателна отговорност за хулиганство са пуснати на свобода, тъй като магистратите счетоха, че обвиненията им са несъставомерни. Други 15 души са пуснати от ареста срещу парична гаранция. В ареста остават двама човека заради повторност на деянието.
На бизнесмена Пламен Димитров - Дамбовеца и на други две лица пък беше определа мярка "подписка". Срещу Димитров са повдигнати две обвинения - за причиняване на лека телесна повреда на полицай и за хулиганство, съпроводено със съпротива срещу орган на властта. Днес Софийският районен съд гледа мерките за неотклонение на задържаните по време на протеста преди 3 дни, предаде БНТ.
Съдебните заседания започнаха в 11 ч. на фона на протест пред сградата на съда. Там от сутринта се бяха събрали близки на задържаните. Семействата и приятелите твърдят, че близките им са били от мирно протестиращите и не са употребявали сила. Прокуратурата иска постоянен арест за 7 души, които са обвинени за хулиганство. Πoдĸpeпям „вcичĸи, ĸoитo ca пpoтив ГEPБ. Aĸo нe мoжe миpeн, нaĸpaя щe cтaнe aгpecивeн мaчът, бpyтaлeн. Mиcля, чe и ĸъм 200 ca били зaдъpжaни и няĸaĸви глyпocти гoвopиxa – 60 били ĸpиминaлнo пpoявeни, a ceгa тyĸ ce глeдa мяpĸaтa нa 20. Kъдe oтидoxa дpyгитe 40?“, зaяви пpeд БHP eдин от протестиращите пред СРС.
ВАНДАЛИ
Храмът "Св. Петка Самарджийска" в центъра на София е осквернен от вандали. Червена боя и яйца са намазани по стените на храма, съобщава БГНЕС. Все още няма данни за извършителите.
Църквата е наречена на Св. Петка Иконийска през османско време, тъй като наблизо тогава се е намирал квартала на самарджиите. Светицата е техен покровител. Реставрация на храма е правена през 70-те години на миналия век. Писателят Николай Хайтов поддържаше тезата, че тялото на Апостола е погребано в криптата на църквата.