Медия без
политическа реклама

Тестването на учениците разбуни духовете още преди да е започнало

Родители определиха изследването като безцелно мероприятие и моментна картина, която утре ще се промени

Илияна Кирилова

Масовото тестване на учениците, за което в момента се проучват нагласите на родителите, предизвиква брожения още преди изобщо да е стартирало. Анкетите, които вчера получиха стотици хиляди майки и бащи с въпроса дали са съгласни детето им да бъде тествано с антигенен тест за коронавирус, разбуниха сериозно духовете и ако съдим по гневните коментари в социалните мрежи, то и тук, по подобие на тестовете при учителите, здравното министерство ще удари на камък. От близо 90 000 учители в системата на образованието едва 22 хиляди (или 24%) се съгласиха да бъдат проверени за наличие на COVID-19, а от тях положителни бяха едва 45 души.

В края на миналата седмица здравният министър обяви, че МОН ще проучи нагласите и на родителите за тестване на учениците. Именно от тях ще се иска разрешение за провеждане на теста, който все пак е инвазивен и не особено приятен. Целта на масовото тестване на учениците е да се види скритата заболяваемост в училищата и като цяло да се добие "по-голяма сигурност с оглед продължаване на присъственото обучение" (по думите на здравния министър проф. Костадин Ангелов).

Много родители обаче се чудят дали да се съгласят да бъдат тествани децата им, а и нямат отговори на редица въпроси - кой ще прави изследванията, ще присъства ли учител при тях, трябва ли да се тестват деца, които доказано са изкарали коронавирус и в крайна сметка - каква е целта на изследването, което ще е само една моментна снимка на ситуцията, а тя още утре може да се промени. Коментарите в социалните мрежи варират от логични въпроси без отговор през разсъждения доколко са безопасни самите тестове в зависимост от лицата, които ги правят, или колко са болезнени, и стигат до откровено груби нападки.

Според анонса, съпровождащ анкетата и изпратен от редица директори до родителите, проучването е анонимно и "има за цел да установи становището на родителите за провеждането на бързи антигенни тестове сред учениците за наличието на инфекция от COVID-19". "В настоящата епидемична обстановка възстановяването на присъственото обучение в училищата е съпроводено с колебания, съмнения и притеснения, свързани с опасността от заразяване. Проблемът засяга не само учителите и учениците, но и членовете на техните семейства. В общ интерес е установяването на действителното състояние на разпространението на заразата. Бързите антигенни тестове за определяне на причинители на заразни заболявания се използват в медицинската практика от много години. Резултатите са готови в рамките на един час. Изследването се прави по желание, а за малолетни или непълнолетни лица - само със съгласието на техните родители или настойници", прочетоха вчера родителите. Някои училища обаче изпратиха неанонимни въпросници, в които директно трябва да се попълнят имената на детето, за което се дава съгласие за тестване.

Въпросите освен това заваляха един след друг. "Кой ще тества децата? Кога и къде? В присъствието на медицинско лице от училището и на учител, който да подготви децата или директно ще им бръкне в мозъка през носа? Каква е целта на тези тестове? Резултатите ще се дават индивидуално на родителите или ще влизат в медицинския картон на учениците? Ако детето ми е прекарало COVID, препоръчително ли е и кога да му се направи тест? Какво би следвало, ако му открият антитела?", пита Мая Цанева във "Фейсбук". Тя се чуди защо МОН и МЗ не са се сетили да направят кратко упътване, брошура, листовка с отговори на тези въпроси или да предоставят телефон, на който родителите да си зададат въпросите, а са поискали бърз отговор на въпрос, който според тях е без верен отговор.

"Уважаеми министър Вълчев, вместо да обикаляте тв студия и медии с неясни отговори на 1001 въпроси, седнете с екипа си и помислете вие как ще отговорите на този бърз въпрос за час и половина, в понеделник, когато повечето родители са на работа. Доколкото знам, самият Вие сте родител на ученик. Ще бъдете ли спокоен непознат да бърка в носа на сина Ви, без Ваше присъствие или без присъствие на учител? Ето идея - защо не предоставите възможност за безплатен бърз антигенен тест при личния лекар на детето, или в неговия кабинет, в среда и с хора, които ученикът познава", предлага Цанева.

"Една моментна картина, която буквално на следващия ден може да се промени. Разбирам да има огнище в даден колектив. Но безцелни масови мероприятия като това са леко безмислени", смята родител. "Този тест ще е отрицателен, ако няма клинична картина", казва друг родител за антигенните тестове, които действително се препоръчват от медиците да се правят през първите 5 дни от началото на симптомите на даден човек, тъй като рядко хващат вируса, ако той се кара безсимптомно. 

От групата "За качествена и иновативна образователна система" веднага започнаха да събират въпроси, които да изпратят до институциите. Сред тях са кой, къде и как ще тестват децата, колко често, има ли медицински противопоказания за теста, колко време е "валиден" резултатът, къде и как ще се вижда той и т.н. "Ако тестът е положителен, това ще доведе ли до необходимостта от потвърждаването му чрез PCR тест и ако "ДА" кой ще го плати и съответно къде ще го тестват детето", питат още родители. Както и какво ще стане, като се види реалната картина: "Х брой деца ще са болни, те ще си отидат вкъщи под карантина. След две седмици картината ще е различна. Пак ли ще ги тестват?".

Спорове има дори и за това дали анкетите, които бяха пуснати в понеделник и трябва да се попълнят експресно до днес - вторник - до 12 ч., са просто изследване на нагласите на родителите, или представляват и даване на съгласие, т.е. след тях ще се пристъпи и към реално действие - тестване на съгласилите се.

В писмо на зам.-образователния министър Таня Михайлова до началните на регионалните управления по образованието се казва, че тестовете ще се правят от медицински специалисти. "Материалът за изследване с бърз антигенен тест се взима от носоглътката с тампон, подобно на изследването PCR. Възможен е лек дискомфорт при манипулацията, но инвазивното действие се осъществява от медицински специалисти", пише тя. Зам.-министърът подчертава, че изследването е по желание и целта е да се намали възможността за предаване на инфекции от COVID-19 от вирусоносителили болен в училищна среда. Повечето от тези разяснения обаче не достигнаха до родителите.

 

"ЗА"

"Какъв е проблемът, никой не ни притиска, ако искаме - даваме съгласие, ако не - не даваме", смята родител. "Нямам идея защо според вас е безсмислено, но това е практика в много държави. Тестване през няколко дни - карантина за положителните. Т.е. само здрави в училище", обяснява друг. "Няма как при пламнала София РЗИ да дава подробни обяснения на всеки родител поотделно", казва и трети.

"Как да се спре разпространението на зараза като или на някого не му се дават пари, или не му се стои под карантина, или му накривена шапката. Това е толкова безобидно, че съм учудена от нежеланието за тестване", е написал мнението си родител. "Когато става въпрос за здраве трябва малко да се стегнем. Вече стана ясно, че новите щамове засягат повече и децата и всичко се прави с идеята НАШИТЕ деца да се опазят, а не някой да изкара пари. Проверявайки децата с теста, преди да влязат в класната стая се минимализира рискът от разпространение на вируса в училище и се увеличава шансът дистанционното обучение да бъде премахнато", споделя и друг.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата