Тръбата от дълбоководното заустване на канализацията, изградена по новия воден проект на Созопол, изплува на плажа на къмпинг „Златна рибка”, съобщи burgasnews. За това е разказал кметът Тихомир Янакиев още по време на общественото обсъждане на проекто-бюджета на общината. Там той е заявил, че вече е поискал ревизия на проекта, който би трябвало все още да е в гаранция.
Въпросният "Интегриран проект за водния цикъл на Созопол – I ЕТАП", който беше широко рекламиран от администрацията на бившия созополски кмет Панайот Рейзи, бе на стойност над 75 млн.лв. От тях 58 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ от ЕС; над 14.5 млн. лв. - от държавния бюджет; и почти 2.3 млн. лв. - от бюджета на Община Созопол.
Дълбокоморското заустване беше последният етап от реализацията на проекта, открит от кмета Рейзи в навечерието на местните избори през 2015 г., на които той бе избран за трети мандат (подкрепен от ГЕРБ). По тръбата преминалите през пречиствателната станция води, чрез помпи се отвеждат навътре в морето на разстояние 2,5 км от бреговата ивица.
Тези дни обаче тръбите лъснаха на плажа на къмпинга край Созопол и това най-вероятно ще създаде тежък екологичен проблем, особено през лятото, когато в района има хиляди туристи. От общината обаче са заявили, че няма опасност. Водите, които се изливали в морето през скъсаната тръба, били "напълно пречистени от станцията, която работи в норми и се правят редовни замервания". Скъсаният участък е с дължина 45 метра.
Кметът Тихомир Янакиев е провел среща с представители на изпълнителя ДЗЗД „Созопол-2013” ("Главболгарстрой” АД, „ГБС Инфраструктурно строителство” АД, „Хидроремонт- ИГ” ООД), с проектанти, строителния надзор, с представители на ВиК Бургас и с ръководителя на пречиствателната станция Красимир Кръстенов. Той е поискал отговори на въпросите каква е причината и кой е виновен. Засега не е ясно защо се е скъсала тръбата, но има съмнения за проблем в ранен етап на проекта.
Burgasnews напомня още, че друг европроект на администрацията на Панайот Рейзи, който създаде екологичен проблем в района, е за новото пристанище в Черноморец. Той е бил направен без оценка за въздействие върху околната среда, защото беше представен като ремонт на старо съоръжение. Само няколко години по-късно, заради това, че съоръжението не бе съобразено с морските течения и заграждаше голяма част от залива, морето „взе” пясъка от едната част на плажа и я натрупа в другата. Така от едната страна ивицата остана на камъни, а на централния плаж скоро ще има блато.