Медия без
политическа реклама

Властта в София хареса свръхскъпите сергии за "Славейков"

Авторите на проекта обещават първо да направят мостра, която столичани да могат да видят

25 Февр. 2021
Под перголите на "Славейков" ще бъдат поставени разтварящи се и затварящи се щендери за книги.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Под перголите на "Славейков" ще бъдат поставени разтварящи се и затварящи се щендери за книги.

След почти едночасови дебати  и с гласовете на управляващите в София - коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-"Атака", Столичният общински съвет гласува поставянето на 7 нови сергии на "Славейков", за които ще бъде платена бомбастичната цена от 276 000 лв. без ДДС - по 40 000 лв. на щанд. Против гласуваха групите на БСП, "Демократична България" и Борис Бонев от "Спаси София".  Преди гласуването мнозинството парира предложение на опозицията точката да се отложи с искане визията на бъдещите щендери да се преработи, а цената им да се намали. По време на разискванията нейните представители няколко пъти обърнаха внимание, че общинското дружество "Пазари Запад",  което стопанисва книжния пазар на "Славейков", се готви да плати за бъдещите маси и навеси цена за около 5 кв.м., на която може да се купи сглобяема къща от около 50 кв. м.

Вносителите на проекта за "Славейков" са шефът на икономическата комисия Николай Стойнев и колегата му от ГЕРБ Георги Георгиев, който е начело на комисията по финанси. Предложението на изпълнителния директор на „Пазари Запад“ ЕАД Галина Бежанска е новите преместваеми обекти да се проектират, изработят и поставени за сметка на дружеството. Според ръководството на общинската фирма вложението ще се изплати за 2-3 години. Идейният проект е на арх. Димитър Паскалев, чийто екип спечели второ място в конкурса за проект за реконструкция на Зона 2.

Както "Сега" писа, през седмицата на заседанието на бюджетната комисия стана ясно, че новите сергии за книги ще струват толкова скъпо, защото щели да има осветление и отопление. Освен това щели да бъдат изработени от дълготрайни материали и качествена стомана, да се отварят и да се затварят. А също и да се заключват, давайки възможност книгите да не се изнасят от щендерите след края на работния ден. В допълнение през нощта щели да светят, за да могат минаващите по "Славейков" да виждат заглавията. Гърбовете на крилата, в които ще има рафтове за по около 200 тома книги, ще са прозрачни и изработени от закалено ламинирано стъкло. Така управляващите от ГЕРБ и авторите на идейния проект за новите съоръжения на "Славейков" оправдаха свръхскъпата стойност, заложена в доклада. Цената била толкова висока и защото проектът предвиждал първо да се изработи прототип, който да се покаже на място, за да се чуят всички  забележки и коментари, стана ясно още при презентацията. От Столична община разпространиха и видео как би трябвало да изглеждат и функционират бъдещите витрини на книжния пазар (виж видеото). 

От "Пазари Запад" добавиха, че целта е новите изделия на Славейков да имат "ювелирна и дизайнерска стойност", като и на тях им се искало това да стане на по-ниска цена, но допитвания до частни фирми и изпълнители показвали обратното.

Преди дни неправителствената организация "Спаси София" алармира, че Столична община се готви да плати над 47 000 лева с ДДС за всеки щанд. "Възможно ли е един щанд от ламарина, стъкло, винкели и шперплат да струва над 47 000 лв. с ДДС – колкото нов автомобил над средния клас? Още повече, че ремонтът на "Графа" предвиждаше поставянето на подобни щандове на цена от 2900 лв. - 16 пъти по-евтино от това, което ни предлагат сега от ГЕРБ. Имаше възможност тези щандове да бъдат платени със средствата от ЕС, но заради некадърното управление на Фандъкова парите са изгубени и сега ни се сервира тази огромна кражба, която отново ще платим ние! Толкова ли е богата Столичната община, щом може да си позволи такава безобразно скъпа инвестиция? Няма ли градът без тротоари, улици, паркинги, междублокови пространства и канализация по-важни приоритети, в които да се инвестира?", попита "Спаси София".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата