Медия без
политическа реклама

Водач разкри драстичен случай с фалшив тест за алкохол на пътя

Съдия атакува пред КС разпоредбата от НК за отнемането на колите на дрогирани и пияни водачи

22 Апр. 2024Обновена
Илияна Кирилова

Водач разкри драстичен случай на фалшив тест за алкохол, след който върху него се е стоварила цялата държавна машина, включително със задържане и отнемане на автомобил.

Пътна полиция в Стражица "хванала" шофьор с 1,8 промила алкохол. Убеден, че има грешка, водачът е пожелал кръвна проба, която се оказала отрицателна, разказва Нова тв. 

Номерата на колата са свалени, автомобилът е иззет, а мъжът е арестуван. Сега той ще съди МВР, тъй като смята, че е бил набеден.

Случаят е от село Балканци. Милчо Ангелов е спрян в сряда около 16,30 ч. от служители на "Пътна полиция". Той заяви, че не е употребил никакъв алкохол. Според него дрегерът е бил "нагласен". Мъжът обяснява, че накрайникът бил сложен директно на устройството.

Този случай е само потвърждение, че хаосът с полевите тестове за наркотици и алкохол и възможността за фалшиви или неточни проби не само продължава, но и се задълбочава. Проблемите се множат и няма да се решат с хвалбите за нови лаборатории за кръвни тестове и забързване на резултатите от пробит. А санкциите вече включват и отнемане на коли - временно и на основата само на полеви тест.

Наскоро поредната доза доказателства дойде от експерименти и от коментар на лекар. При опитите са се използвали тестове и дрегер като тези, с които проверяват полицаите на улицата и как те реагират на комбинацията от противогрипно лекарство и саше срещу простуда - в едното има парацетамол, а във второто псевдоефедрин. Тествало се какъв резултат отчитат и пробите, след като са употребени енергийни напитки, в които има и кофеин. Проверява се и лекарство за главоболие, което съдържа кодеин. 

Резултатите от тестовете са отрицателни за противогрипните лекарства, препаратите срещу простуда, както и енергийните напитки. Не така обаче е при препаратите, които имат кодеин. Там резултатът е положителен. А лекарствата, в които има кодеин, се използват също масово. Те се използват и за настинки, и за кашлици, и за инфекции.

"Кодеинът е пролекарство. Той в организма от ензимните системи се превръща в кокаин, след това се позитивира и от тестовете, и от потвърдителния резултат. Това са лекарства, които се използват и за настинки, и за кашлици, и за инфекции. Много внимателно трябва да се четат листовките", коментира и проф. д-р Добрин Свинаров, началник на Централна клинична лаборатория в Александровска болница. "Тестовете са чувствителни и трябва да сме много внимателни какво консумираме, преди да седнем зад волана", предупреждава още той.

Законът е направен така, че ако след прием на лекарство тестовете отчетат алкохол или наркотици, то отговорността е на съответно лице, а не на теста, който не може да различи наркотик от лекарствена съставка. От Министерството на здравеопазването посочват, че информацията за съдържание и специални предупреждения за всеки лекарствен продукт е описана в листовката. А пациентите трябва да са запознати със съдържанието ѝ, независимо дали лекарството е предписано от лекар, или не.

"СЕГА" припомня:

Преди година и половина стана известно, че шофьор е успял да осъди МВР заради фалшиво положителен тест за наркотици, заради който е бил задържан, колата му дерегистрирана, а книжката му - отнета. За случая разказва адвокат Силвия Петкова, чийто клиент е мъжът. По казуса има окончателно решение на Върховния административен съд, става ясно от публикацията в блога на адвокатката.

Историята започва на 13 април 2022 г.., когато А. К. е спрян за проверка от полицейски служители. Те му казали, че ще му направят тест за наркотици. Човекът бил сигурен, че е чист и се съгласил да бъде изпробван с техническо средство Dreger DrugTest 5000. Полицаите му казали, че тестът трябва да бъде направен в полицейското управление. До там А.К. стигнал, шофирайки след полицейската кола. Документите на автомобила, талонът и книжката му останали в служителите на МВР, които отказали да му ги върнат.

В полицейското управление единият служител извадил тестовата касета, която придържал с лист хартия, вместо с ръкавици. К. го попитал това редно ли е, като полицейският служител отговорил: "Какъв ти е проблемът? Това е чисто нов лист", разказва адвокат Петкова в публикацията си. Клиентът й дал проба. Докато изчаквали резултата, един от полицейските служители иронично му казал: "Гледай сега как тестът ти ще излезе положителен". Няколко минути по-късно тестът наистина излязъл положителен за марихуана. Така на К. била издадена заповед за задържане, както и заповеди за прилагане на принудителни административни мерки - временно прекратяване на регистрацията на управлявания от него автомобил за срок от 6 месеца, както и временно отнемане на СУМПС за срок до решаване на въпроса за отговорността, но за не повече от 18 месеца.

Мъжът поискал кръвен тест. Полицаят започнал да го убеждава, че няма смисъл, защото при това изследване ще станат ясни и всички останали наркотични вещества, които е употребявал. Шофьорът обаче продължил да настоява да бъде придружен до лечебно заведение, където да даде биологична проба. След около час спорове той бил придружен до болница с белезници на ръцете.

Три месеца по-късно излязъл резултатът от кръвната проба, който показал, че А.К. не е употребил наркотици. После той успява да осъди МВР.

СЪДИЯ АТАКУВА ПРЕД КС ОТНЕМАНЕТО НА КОЛИ НА ПИЯНИ И ДРОГИРАНИ ВОДАЧИ

Отнемането на автомобили на пияни и дрогирани шофьори отиде в Конституционния съд (КС), съобщава Лекс.

Съдия Добринка Кирева от районния съд в Свиленград поиска КС да обяви за противоконституционна цялата разпоредба от Наказателния кодекс като противоречаща на няколко основни принципа в основния закон.

Преди седмица Наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) сезира КС за няколко разпоредби в НК, които предвиждат отнемането на автомобилите при непредпазливи деяния на пътя, както и присъждане на равностойността на колите при неумишлено причинена телесна повреда или смърт на пътя и за трафик на мигранти. ВКС поиска Конституционният съд да обяви за противоречащ с основния закон и чл. 343б, ал. 5 от НК, но само в частта, в която се предвижда присъждането на равностойността на автомобила, но не и за отнемането му от пияни и дрогирани шофьори .

Сега съдия Добринка Кирева атакува цялата разпоредба в КС (пълния текст на искането виж тук).

В районния съд в Свиленград е било внесено за одобрение споразумение между прокуратурата и гръцки гражданин, който бил хванат да шофира с 1.4 промила алкохол в кръвта. Двете страни се разбрали той да бъде осъден на 6 месеца условно с 3 години изпитателен срок, на глоба в размер на 190 лв., 8 месеца лишаване от право да управлява кола и отнемане на ½ идеални части от моторното превозно средство, което било в режим на съпружеска имуществена общност или паричната равностойност от 944.54 лв. на основание чл. 343б, ал. 5 от НК.

Според съда обаче тази разпоредба води до несъразмерност на наказанията спрямо тежестта на престъпленията по чл. 343б, ал. 1 – 4 от НК и представлява необоснована намеса на държавата в гарантираното от Конституцията право на собственост, във връзка с преследваните от закона легитимни цели.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата