Бившият главен секретар на МВР Живко Коцев е привлечен като обвиняем за участие в организирана престъпна група по делото, свързано с Агенция "Митници". Това съобщи Софийската градска прокуратура. Коцев се е възползвал от правото си да не дава обяснения.
Той е пуснат под гаранция от 20 000 лв.
"Заедно с адвокат Даниела Доковска нямаме съмнения, че Живко Коцев не е извършил абсолютно никакво престъпление", каза Илиян Василев, който е другият адвокат на бившия главен секретар на МВР след края на разпита на Коцев в Комисията за противодействие на корупцията.
В 14.30 ч. днес Коцев дойде на разпит в комисията, придружен от двамата си адвокати, призован по делото за организирана престъпна група за подкупи, контрабанда и търговия с влияние, свързано с Агенция "Митници".
"На по-късен етап ще получите отговори на всички въпроси. Имайте търпение, моля ви", беше единственият коментар на Коцев на влизане.
Досега беше известно, че Коцев е защитен свидетел на прокуратурата по делото за организирана престъпна група за контрабанда, по което са обвинени вече бившата шефка на митниците Петя Банкова, както и Стефан и Марин Димитрови. По същото дело се издирва и Никола Николов - Паскал, за когото се допуска, че е бил предупреден преди ареста си и е напуснал страната. Няма информация дали Паскал е обявен за издирване.
В момента в ареста са само Банкова и Стефан Димитров. А Софийският апелативен съд два пъти отлага заседанието по жалбата им срещу постоянното им задържане заради адвокатите им. За Марин Димитров прокуратурата още не е искала задържане под стража, тъй като той се почувства зле и влезе в болница. Утре ще е третият опит Софийският апелативен съд да разгледа мярката за неотклонение на Димитров и Банкова.
Живко Коцев се превърна в един от героите в скандала с Агенция "Митници", който в последните дни се вихри и на политическата сцена. Той получи голяма подкрепа от ПП-ДБ, а в последните си часове на поста премиерът Николай Денков сезира специалния прокурор, който разследва главния, със сигнал, че и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов е притискал Коцев да подаде оставка от поста главен секретар на МВР. Коцев наистина подаде оставка, после я оттегли, а в крайна сметка беше освободен с президентски указ от служебното правителство на Димитър Главчев.
Вчера по време на изслушването на шефа на ДАНС Пламен Тонев пред Временната комисия за разследване на корупционните практики в Агенция "Митници" и евентуалната роля на Асен Василев в тях се разбра, че 2 години агенцията е наблюдавала митническата организирана престъпна група, но по неясни причини не е извършвала арести.
През това време е установена среща на "предаване на дарове на паркинга до сградата на Народното събрание". Според Наказателния кодекс дарове и облаги са част от определението за подкуп.
Тончев не уточни кой на кого е давал даровете, но думите му бяха след твърдения, че арестуваните баща и син Марин и Стефан Димитрови са контактували с длъжностните лица, които да осигуряват протекция за групата. "Известен е случай на среща за предаване на дарове на паркинга до сградата на Народното събрание. Знаете, че при изземванията в Стефан Димитров бяха открити много пари в левове и евро", каза председателят на ДАНС. Той обаче така и не обясни защо не са арестувани хората при даването на подкупите например.
Шефът на ДАНС каза още, че в дните преди ареста ѝ бившата вече директорка на митниците Петя Банкова е назначавала всеки, чието име ѝ е било подавано от Марин и Стефан Димитрови.
"ДАНС работи по групата на Стефан Димитров, Марин Димитров и Паскал от средата на 2022 г. Тогава постъпи оперативна информация за престъпната им дейност, свързана с контрабанда. Тя показа, че са свързани с контакти между чужди и български граждани, които имат нужда от коридори през различни ГКПП-та, длъжностни лица от МВР и митниците", разказа Тончев. По негови твърдения Марин и Стефан Димитрови са поддържали връзки с хора от политическото и професионалното ръководство на МВР.
Тончев нахвърля много имена, чрез които Димитрови са осъществявали влияние в митниците и МВР, като даде да се разбере, че повечето от тях още са на работа по съответните места. Установени чрез СРС са случаи, в които въпросните лица са им предоставяли чувствителна или класифицирана информация. Тончев изреди всички ключови гранично контролно-пропускателни пунктове, на които Димитрови имат хора.
"Например установено е, че членовете на престъпната група разполагат с пълния разпит на свидетел, който ги уличава в престъпления. Това излага живота му на опасност. Интересното е, че разпитът е установен в Стефан Димитров", разказа Пламен Тончев.
Шефът на ДАНС твърди, че бащата и синът имат контакти с вече бившия главен секретар на МВР Живко Коцев още от времето, когато е директор на ОДМР-София. После Коцев ги водел по ОДМВР в страната, особено тези в райони с митници и гранични пунктове, и им представял сина Стефан Димитров като бизнесмен и човек, на когото може да имат доверие.
В хода на разработката и на използването на СРС е установена и съпричастността на Никола Николов-Паскал, който Тончев описа като незаобиколим фактор в производството и контрабандата на нелегални цигари.
Шефът на ДАНС така и не успя да отговори свързано и на въпроса защо каналът е оставен да действа цели две години. Веднъж се оправда, че за разработката и събиране на доказателства е трябвало време, после - че се е видяло как се стига до високи политически нива, а това не било лесно за работа.