Всеки салон, всяка зала трябва да разполага с термокамери, когато отмине забраната за публични дейности и събиране на обществени места, защото опасността си стои. Това каза Боил Банов в интервю за предаването „Седмицата“ по Дарик радио.
"Първото, което разработваме, е навсякъде да успеем да поставим термокамери. Това е задължително, защото един човек, който влиза с температура вътре, е потенциално опасен за останалите и би трябвало да става на входа. Всеки салон, всяка зала трябва да разполага с термокамери, което ще даде голяма доза спокойствие, когато вече нещата се нормализират. Но когато опасността си стои", подчерта министърът на културата.
Интересно е колко термокамери и на каква стойност ще са нужни за стотиците киносалони, театрални и концертни зали в България, ако тази препоръка се превърне в законово задължениe. Припомняме, че за петте инсталирани устройства на трите международни летища (София, Варна и Бургас) са платени общо 80 000 лева. Единствената термокамера на летище София е била на стойност 24 000, стана ясно от репортаж на Би Ти Ви.
Банов не каза в своето радиоинтервю кой ще поеме разходите за поставянето на тези камери в бъдеще. Нито пък чия задача ще бъде специализираното обслужване на термокамерите - живо наблюдение или специален софтуер, който да дебне за посетители с повишена температура.
Министърът на културата не пропусна да се похвали и с парите, отпуснати на артистите за периода, в който заради мерките за изолация са лишени от изяви и доходи - 6 месеца редовна заплата за щатните и 3 минимални заплати (от които две с осигуровки) за бедните свободни артисти.
"Ние гарантираме нещо много сериозно. Гарантираме спокойствие, гарантираме бъдеще, възможност през това време да се подготвят нови проекти, да се разработват нови идеи, за да може активно в първия момент, когато е възможно, да се влезе в активна комуникация със зрителя и той да бъде провокиран да влиза в салоните", каза още министърът.
Банов бе скептичен по отношение на онлайн консумацията на култура през периода на рестрикции. „Онлайн излъчването на представления аз много не го разбирам, защото се нарушават някои препоръки. Ако в момента изнасят представление и то се снима, се нарушават някои препоръки в разпоредбите. Ако се извадят записи на стари неща, разбира се. Но тук трябва много внимателно да се подхожда, защото нашите сценични изкуства имат пряк контакт с публиката и това е техният смисъл. Ако хората свикнат да ги гледат онлайн, после може да искат да ги гледат така, пък и за без пари. Така че темата е деликатна. Всяко решение е интересно, стига да е законосъобразно и да се съобразява със заповедта на здравния министър", допълни още министърът.