Медия без
политическа реклама

Проф. Минеков ще сезира европрокуратурата за "Яйлата"

"Строителство върху оригинални останки е повече от кич", коментира културният министър

13 Юни 2021Обновена
Министър Минеков подготвя промени в законите за културното наследство, за авторските права и за радио и телевизия
Илияна Кирилова
Министър Минеков подготвя промени в законите за културното наследство, за авторските права и за радио и телевизия

Културният министър проф. Велислав Минеков смята да сезира европейската прокуратура за реставрацията на "Яйлата", извършена преди 7 г. по времето на вече бившия кмет Цонко Цонев. Това съобщи самият той пред БНР.

По думите му за реставрацията на ранно византийската крепост в местността "Яйлата" край местността Камен бряг са били предложени 2 млн.лв., а тя е струвала 1.6 млн.лв. и не е реализирана докрай. Преди дни той нарече обекта, ремонтиран по европроект, "бутафорията от итонг и картон - имитация на крепост".

"Използван е най-мекият облицовъчен материал - русенски варовик, имало е итонг, няма нищо общо с местността, нищо общо с реставрацията. Унищен е древен византийски път от 6 век.... Нарушенията са много тежки, там няма да проспя, независимо от хевиметъл кмета на Каварна (бившия кмет- бел.ред)", заяви Минеков. Сред критиките към проекта са както използването на метални колони и други материали, накърняващи автентичността й, така и това, че крепостта е "надстроена" без вътрешните ѝ пространства и околността изобщо да бъдат проучени от археолози.

"И евро и половина да беше, пак щях да го дам на европейската прокуратура. Строителство върху оригинални останки е повече от кич, това е унищожение", коментира той и днес. На въпрос как сме успели да заблудим европейската прокуратурата и ОЛАФ проф. Минеков допусна, че върху тези институции е оказван натиск от ГЕРБ, които са заглушавали сигналите към Европа.

Бившият кмет Цонко Цонев пък опонира преди дни, че министър Минеков е заблуден, че проектът струва само 1.1 млн.лв. - толкова били платени на фирмата, както и, че дори е наложена неустойка от 170 хил.лв. за неизпълнение на сроковете в договора.

"Щетите в Министерството на културата са в такъв обем, че не могат да бъдат обработени. Листът с нарушения е огромен, това е смайващо. Към мен има страшно много оплаквания във всякаква форма, но не съм способен да помогна на всички", коментира още Минеков, който заяви, че трябва да ги изкарва казусите един по един, иначе потъпват в тъмнина. По думите му бюджетът на министерството "скоро ще приключи", а има опасност през него да трябва да се плаща заради злоупотреби с европейски средства. Той визира проекта за Ларгото, заради който според разследване на ОЛАФ следва да връщаме половината от платените за него 16 млн.лв. "Как да се пребориш с нещо, което е явна престъпност, или поне някакъв вид нарушение?, попита той.

"Имам няколко основни задачи, ще се справя с тях. Включително и с инициативни комисии за преглеждане на действащи закони и предложения за техните промени - Закон за културното наследство, Закон за авторски права, Закон за радио и телевизия... Министерството трябва да внимава кому и как разпределя субсидиите. Там е една от серията нещастия", посочи още той.

Културният министър коментира и медийната среда у нас, заради която другата седмица организира дискусия "Държавата и медиите" в НДК. По думите му целта е да се постави фундаментално въпроса за собствеността и концентрацията на медиите, както и откъде идват субсидиите за тях. Според него "нещо неприятно става в СЕМ". "Това е странно създание, задължено да работи в името на управляващите, в името на тези, които стоят на политическия връх", каза той по адрес на Съвета, за който преди дни заяви, че той изобщо не действа у нас и самото му съществуване е под въпрос.

 

Служебният министър на културата Велислав Минеков постави днес под въпрос по-нататъшното съществуване на Съвета за електронни медии (СЕМ), защото в сегашния си състав заема политически позиции.

 

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата