Министър Боил Банов и представители на Френската агенция за музеите, Френското посолство в България, Френския институт и посолството на ОАЕ разгледаха остров Св. Св. Кирик и Юлита край Созопол и обсъдиха концепцията за превръщането му в Световен център на изкуствата. Това е поредният опит в последните две десетилетия занемареният остров с богато историческо минало да бъде съживен, но обичайно тези намерения стигат само до новините.
„Вече тече същинската работа по реализацията на проекта и може би в рамките на шест месеца, до година, ще се започнат и преки действия по превръщането на остров Св. Св. Кирик и Юлита в Световен център на изкуствата. Днес работиха колегите, утре продължаваме работа в София с френската агенция за музеите и следващото посещение у нас вероятно ще бъде на директора на Лувъра в Абу Даби, за да може с целия опит, който имат те и ние да пристъпваме към реални стъпки“. Това бяха част от думите на Боил Банов, чиито планове за созополското парче земя очевидно са доста амбициозни. Той изрази увереност, че в партньорство с Франция и ОАЕ, ще се реализира успешно този трети обект, след Лувъра в Париж и Лувъра в Абу Даби, който да е на световно ниво и ще носи изключителна добавена стойност не само за Созопол, а в региона на цялото Черноморие, както и на цяла България.
„Знаете, че от дълго време работим по този проект – да създадем тук, в сърцето на световната цивилизация, един остров на изкуствата, остров с музей, център, в който да има музей на археологията, на подводната археология, в който да съберем всичко, което излиза от нашето Черноморие, а това са уникални неща. А също така - и много съвременно изкуство във всичките му жанрове и видове. Целта ни е да реализираме и съчетаем еклектиката в рамките на уникалната архитектура на Военноморското училище, на старата социалистическа архитектурата на казармите, да постигнем едно съчетание на светове, на различни мечти на различни поколения, което мисля, че ще направи острова уникален обект. Всичко, ще се възстанови, експонира, разкрие, по начин, така че за туристите да има пряк достъп“, увери министър Банов.
Посланикът на Франция Флоранс Робин потвърди, че администрациите са в процес на създаване на договор, който обединява сътрудничеството между Музея Лувър в Париж и българското Министерство на културата. "Готови сме да сътрудничим и с експертизата на Музея Лувър, на Лувъра в Абу Даби и на Френската агенция за музеите за осъществяването на този проект, който ще добави археологическа и културна стойност към този регион, бих искала всичко да се случи в определените срокове. Този остров е прекрасен, впечатляващ, с изключително красиви и интересни сгради, които трябва да бъдат реставрирани, защото те придават неповторим облик на мястото“, сподели тя.
Министерство на културата цитира и генералния директор на Френската агенция за музеите Ерве Барбаре, според когото созополският остров е "изключително място с невероятна история, която трябва да се разкаже". В срещата се включиха и посланикът на ОАЕ у нас Султан Рашид Султан Алкайтуб Алнуайми, посланик на ОАЕ в България, както и Стефан Роазен -заместник-директор на Френската агенция за музеите, Александър Баралис - археолог в отдела за гръцки, етруски и римски антики в Музея Лувър, и Ирина Петреску, аташе по културното сътрудничество на Френския институт у нас.
Обсъдената вчера концепция предвижда музейната инфраструктура да се развива в пряка връзка с недвижимите културни ценности на острова и в неговата акватория, както и с природния ландшафт. Това щяло да бъде постигнато с помощта на оригинална архитектурна сценография, дизайн, участие на мултимедийни и интерактивни средства за информация и други средства.
УПРАЖНЕНИЯ НА ОСТРОВ
Остров Свети Кирик (пълното му име е Св. св. Кирик и Юлита) е с площ около 80 декара и е разположен на 250 метра от брега на Сопозол, като е единственият остров по българското Черноморие, свързан със сушата чрез вълнолом. Свети Кирик заедно с полуостров Столец (Скамний) са най-старата заселена част на Созопол. Предполага се, че на острова се е намирало известното в древността светилище на Аполон със статуята на Каламид.
"Под тези чували, под пръстта тук са консервирани изключителни археологически обекти. Най-ранният гръцки храм в България се намира тук. Тук се развива религиозният, култовият център на древна Аполония Понтика", разказва пред бТВ Найден Прахов от Центъра за подводна археология - Созопол.
Храмове, светилища и олтари остават скрити. От рибарското училище, строено след Първата световна война, когато България не е имала право да поддържа армия и флот, е оцеляла само част от конструкцията. "В една от тези стаи, в които последно са се обучавали матроси от военноморското училище, е учил и поетът Никола Вапцаров. От години цялото училище е пред срутване", припомня още Найден Прахов.
През 1965 г. островът е обявен за паметник на културата, но разрухата се е настанила трайно на него. Бургаските медии припомнят, че по темата "реставрация и възраждане на остров Свети Кирик" поне от петнайсет години насам се упражняват премиери, културни, регионални и др. министри.
През вече далечната 2006 г. тогавашният премиер Сергей Станишев също произведе новина, че островът ще се превърне в атрактивен туристически обект. Три години по-късно той отново посети Созопол заедно с тогавашния регионален министър и подчерта, че Св. Кирик няма да бъде оставен да пустее и сградите да се рушат, и че е въпрос на месеци да бъде обявен международен архитектурен конкурс.
През 2010 година вече имахме нов премиер - Борисов, и нов министър на културата. Островът бе безвъзмездно предоставен за управление на Министерството на културата, както и сградата на Морското училище. „Днешното решение на Министерски съвет относно сградата - публична държавна собственост, ще позволи тя да се превърне в музей", тържествено обяви тогава Вежди Рашидов и разви идеята си: „Време е да поставим началото на един истински културен туризъм и да превърнем този изключително красив остров в един паметник на българската археология".
„Желанието ни е остров Свети Кирик край Созопол да се превърне в културен център на Българското Черноморие и да привлича любознателни туристи от цял свят и затова като първа стъпка в тази насока МРРБ дарява за музейни цели на Министерството на културата сградата на Морското училище на острова", изтъкна тогавашния регионален министър и бъдещ президент Росен Плевнелиев. Годината все още е 2010.
В началото на юли 2011-а премиерът Бойко Борисов и министърът на културата Вежди Рашидов пак предъвкаха идеята остров Свети Кирик да стане музей. Двамата се договаряха проектът за изграждането на къща-музей "Остров Свети Кирик" да стартира още през есента, за което били договорени 4 млн. лв. по европейски програми. Държавата щяла да даде и 500 000 лева за подводна археология в прилежащата акватория.
През 2015-а - все още министър е Рашидов - той заедно с посланика на Хърватия в София Лйерка Алайбег договаря съвместни подводни археологически проучвания край о. Свети Кирик. По време на срещата Рашидов сладко разказва, че се предвижда и сградата на някогашното военноморско училище на острова да се превърне в музей, който ще експонира артефакти и културни ценности, открити и спасени при подводни археологически проучвания в залива.
През 2016-а на Вежди Рашидов хрумна идеята да мести "Аполония" на Св. Кирик, за да се разтовари старинният център на града от тълпите туристи. Според него превръщането на острова в арт-център нямало да е евтино, но щяло да стане с европейски пари.
Леко оживление имаше и през 2018 г. покрай откритията на Центъра по подводна археология, а през януари 2019 г. в темата се замеси Боил Банов. "На остров Свети Кирик край Созопол ще има Музей за подводна археология и в него ще има стари кораби. Можем да покажем неща, които другаде по света няма. Това е един остров, който ще съчетае подводната археология и съвременните изкуства. Първите проучвания там са правени от французи. Ще се разработи един сериозен проект с Лувъра и старото морско училище ще се превърне в музей на подводната археология. Нашето море е много особено заради силната соленост на водата и имаме неща, които няма никъде по света. Всичко, което е на дъното, се съхранява“, обясни министърът пред bTV. "Срокове за музея нямаме, но това ще се случи в рамките на една-две години", добави той.
Оттогава са минали точно година и десет месеца. А ето какво казва направеният неотдавна доклад за състоянието на мястото: "Отчайващо! Докладът е около 25 листа, но като цяло целият сграден фонд се руши и е в окаяно състояние. Разграбени са много неща, откраднати са, въпреки че островът е охраняван. Във времето просто е оставено като едно забравено място. Всяка една друга нация щеше да направи златна мина от това парче земя", казва Радост Георгиева, главен архитект на Община Созопол.