Министерството на икономиката продължава битката да си върне акциите в Пловдивския панаир и да бъде защитен интереса на държавата. Това заяви служебният министър Петко Николов по повод делото, което министерството изгуби за правата на акциите.
Софийски градски съд отхвърли в края на юли иска на икономическото министерство срещу община Варна за правата върху 29% от панаира. Със същото решение Софийският градски съд обяви за нищожно прехвърлянето на тези акции от община Варна към частното дружество "Пълдин Туринвест" АД, в което бизнесменът Георги Гергов е мажоритарен собственик.
Така съдът попречи на Гергов да стане почти едноличен собственик на Международен панаир Пловдив, а община Варна отново се оказа притежател на 29% от капитала на панаира, без да е водила дела.
Сагата с акциите на държавата в Пловдивския панаир трудно може да се проследи от безкрайните дела, които се водят. Припомняме, че второто правителство на ГЕРБ подари държавните 29% от Пловдивския панаир на община Варна, за да ги замени срещу т.нар. Дупка в центъра на Варна, притежавана от Георги Гергов. През 2017 г. варненският общински съвет гласува акциите да се върнат на държавата, но доста по-късно се разбра, че кметът Иван Портних не ги е върнал. Преди две години община Варна тръгна да ги апортира в дружеството "Пълдин туриинвест", също под контрола на Гергов, но Агенцията по вписванията отказа да регистрира прехвърлянето. От своя страна Гергов обжалва отказа на агенцията и Пловдивският окръжен съд се произнесе в негова полза. Сега Софийски градски съд блокира сделката, но държавата отново не може да си върне контрола върху панаира.
"Министерството на икономиката и индустрията в законоустановения срок, обжалва решението на Софийски градски съд. Жалбата беше внесена онзи ден, като за нея не сме ползвали адвокатска кантора, не сме платили 300 или 400 000 лева хонорари, а нашата дирекция, в която има 20 юристи, изготви жалбата и тя беше внесена във Въззивния съд", каза служебният министър Петко Николов по време на изслушване в парламента по искане на Богдан Богданов от ПП-ДБ, който бе предишният минисър на икономиката.
Петков направи уточнението за адвокатския хонорар, след като преди това обяви, че икономическото министерство е направило огромни разходи по това дело. Налице са били три иска, които са съединени, и за тях икономическото ведомство е платило 1,3 млн. лева държавна такса плюс близо 300 хил. лв. хонорар на адвокатска кантора.
"Като теглим чертата, се вижда, че държавата в лицето на Министерството на икономиката, не може да възстанови акциите си, защото тези акции ще останат в патримониума на Община Варна", обобщи министър Петков. По думите му сега въпросът е дали общината доброволно ще реши да ги прехвърли на държавата. Няма становище на кмета на община Варна, каза министър Петков.
Съдът е осъдил в същото време община Варна да заплати 754 593 лв. на държавата, представлявана от министъра на икономиката и индустрията. Сумата е за направени разноски за заплатена държавна такса и адвокатско възнаграждение за извършено процесуално представителство в производството пред настоящата инстанция.
По време на парламентарния контрол стана ясно, че Министерството на икономиката по времето на предишния икономически министър Богдан Богданов е работило с една единствена външна адвокатска кантора. Тя е била ангажирана по 6 съдебни дела, по които от бюджета са изразходвани 5,6 млн. лева за държавни такси и 1.7 млн. лв. хонорари. По настояване на "Възраждане" Николов посочи, че кантората е "Добрев и Люцканов". Основните искове, сключени с тази кантора са за малко над 1,7 млн. лева, като остава да бъдат платени 829 000 лева договорен допълнително хонорар", каза министърът.