Медия без
политическа реклама

9% ДДС за ресторанти и книги мина на първо четене в парламента

Данъчната промяна бе гласувана без присъствието на финансовия министър

22 Май 2020
Илияна Кирилова

Намаляване на ставката на ДДС на 9% за ресторантите и книгите гласува парламентът на първо четене. Депутатите обсъждаха 6 законопроекта, внесени от различни партии, с предложения за сваляне на косвения данък за различни стоки и услуги. Приет обаче бе само проектът на управляващото мнозинство - ГЕРБ и Обединени патриоти, със 107 гласа "за", 1 - против и 68 въздържали се.

Недоволство сред опозицията породи отсъствието на финансовия министър Владислав Горанов. На няколко пъти левицата настояваше председателят на парламента Цвета Караянчева да прекъсне дебатите, докато Владислав Горанов не се яви в пленарна зала. Тя обаче отказа като обясни, че Горанов има друг ангажимент. 

"Какъв ангажимент? Докато ги чакаме в парламента финансовият министър и премиерът се возят в джипката в Перник. А къде е председателят на бюджетната комисия, която иначе е много приказлива?", попита депутатът от БСП Георги Свиленски.

Караянчева отказа да даде думата на зам.-финансовия министър Росица Велкова, която бе в залата, за да представи становището си за данъчните промени. Както стана ясно то е доста критично. Финансовият министър предупреди в него, че ако се приемат всички искания за сваляне на ДДС,  загубата за хазната ще надхвърли 1,8 милиарда лева. Това пък ще доведе до вдигане на ДДС за останалите стоки на 24% или на корпоративния данък на 17%.

Освен за ресторанти и книги депутати от всички парламентарни групи поискаха 9% ДДС за куп други стоки и услуги. ДПС предлага 9% ДДС и за стоки за деца до 3 години. Партия ВОЛЯ настояват и за по-нисък данък и за фитнес центровете, спортните зали, а социалистите предлагат по-ниска ставка за ДДС и за храни и лекарствени продукти, които са включени в позитивния списък от Закона за лекарствените продукти. НФСБ настояваше да се разшири обхвата на 9% данък в туризва, като се включат и туроператорите.

"Да, има отрицателно становище на МФ, но то е експертно. Нашето предложение е политическо и това е временна мярка в подкрепа на най-засегнатия от коронавируса сектор", заяви депутът от ГЕРБ Красимир Ципов. Загубите за бюджета от свалянето на ДДС за рестораньорските услуги се изчислява на 275 млн. лв. за тази и следващата година, а от намалената ставка за книгите - 20 млн. лв.

"Намаленият ДДС за ресторантьорите няма да се пренесе в цената на услугата. Това е мярка изцяло е насочена за подпомагане на този сектор", призна депутатът от ГЕРБ Александър Иванов. И обясни, че срещу това намаление стои вдигане на осигурителните прагове в сектор "Туризъм", с което се осигурявала по-добра защита на работещите. Близо 80 млн. лв. повече ще влязат в НОИ от увеличените осигурителни прагове на 800 лв. в ресторантьорството, където 94% от всички 75 000 заети са осигурявани на 610 лв., посочи Иванов.

"Ако искате да подкрепите ресторантьорите, защо намалявате ДДС в средата на годината? Предложете друга по-бърза и директна мярка, например схема "100/0", предложи Драгомир Стойнев от БСП.

От левицата поискаха лидерът на НФСБ Валери Симеонов да обяви публично, че като вносител на намаления ДДС той е в конфликт на интереси, защото е собственик на заведение. Симеонов обаче не го направи. Подобно изявление той направи по време на бюджетната комисия в сряда.

Левицата използва данъчния дебат, за да лансира за пореден път предложенията си за премахване на плоския данък и въвеждане на по-голямо облагане на високите доходи.

Спор предизвика и 9%-ната ставка за книгите. От БСП настояха тя да важи за цялата верига на книгоиздаване, а не само за крайната доставка, т.е. в книжарниците. Депутатът на ГЕРБ и актьор Евгени Будинов излезе на парламентарната трибуна с дезинфектант, с който напръска микрофоните срещу COVID-19 и фалшиви новини на БСП. „Намаляването на ДДС върху книгите е моя мисияВ тези тежки времена слава Богу всеки разбира, че материалното съвсем не е най- важното в живота ни. Все повече хора се обръщат към духовното, към изкуствата, към литературата и точно за това намаляването на ДДС на книгите е знаково и толкова важно“, подчерта депутатът.

"Всички знаем как бе решено да се свали данъка и на тази "храна". Това не може да бъде тържество на вашата кауза", репликира депутатът от БСП Милко Недялков.

Народният представител от ДПС Йордан Цонев за пореден път разви тезата си, че единната ставка ДДС е анахронизъм и че при доставките в рамките на ЕС, ДДС отдавна се явява инструмент за конкурентоспособност, като потърпевши са българските производители. "Не сме убедени, че намаляване на ДДС за ресторантьорите е най-добрата мярка, но ще я подкрепим на второ четене при липса на други мерки", каза Цонев.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обвини управляващите в хаотични действия, давайки за пример намерението по-ниската ставка на ДДС за ресторантите да бъде временна мярка и да бъде премахната, ако се окаже неработеща. „Временна мярка може да е носене на маска, но бюджетът на държавата, данъчните закони, внасянето на осигуровки, не могат да са временна мярка. Държавата и икономиката имат нужда от сигурност, а не от временни промени в данъчни закони и в бюджета“, каза Нинова.

"Аз съм против в момента да се взимат дългосрочни решения. Ние се намираме в криза и тя разрушава стабилността. Ако ви бяхме послушали за първото тримесечие нямаше да имаме излишък, който да ни подпомогне да се справяме с предизвикателствата. Щяхме да сме похарчили парите и в момента нямаше да имаме възможност за никакви буфери, включително взимане на заеми, включително резервът, който сме формирали. Моят извод е, че по време на криза  БСП не бива да се слуша. Вие можете да предизвиквате кризи, но не може да се справяте с тях", обяви депутатът от ГЕРБ Тома Биков.

ВАУЧЕРИ

Лекари, медицински сестри, служители на РЗИ, социални работници и полицаи, които са на първа линия в борбата с коронавируса, ще получат от държавата ваучери на стойност 210 лв. за 7-дневна почивка. Ваучерите ще може да се ползват до ноември 2021 г. Депутатите гласуваха почивката да бъде само в базите на НОИ или в станциите на други държавни ведомства. Отхвърлено бе предложението на депутата Валери Симеонов субсидираната почивка да бъде организирана и в частни хотели. "Целта на моето предложение е държавата да подпомогне туристическия бранш  като компенсация, че месеци наред туризмът е невъзможен. Иначе е лишено от здрав смисъл държавата да подпомага само собствените си бази", коментира Симеонов.

 

Ключови думи:

ДДС, първо четене

Още по темата