Медия без
политическа реклама

Бизнесът се опълчи срещу "ревизорите" на данъчния модел

Асоциацията на работодателите влезе в задочен спор с президента Радев

28 Май 2020
Pixabay

Зачестилите подмятания за "пълна промяна" на данъчната система в България разтревожиха бизнеса и Асоциацията на работодателите излезе с остра декларация по въпроса. Случайно или не, позицията на АОБР се появи само ден след като президентът Румен Радев поиска дебат за отпадане на плоския данък. Държавният глава изтъкна отдавна познатите аргументи от репертоара на БСП и другите леви сили - сегашната данъчна система била несправедлива, облагодетелствала най-богатите, натоварвала бедните и средната класа, а освен това ни отдалечавала от европейския модел. Преди дни и друг президент - Росен Плевнелиев, спомена за нуждата от дебати по темата. 

 

"Във връзка със зачестилите политически изказвания относно промяна на политиката по доходите, обвързвана с промяна на данъчната система, заставаме на принципна позиция в подкрепа на настоящата данъчна система, която  е изготвена така, че да осигурява предвидими условия за извършването на стопанска дейност в страната", се казва в общата позиция на най-големите работодателски организациии -  АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, обединени в АОБР. 

 

"Сегашният модел, който съществува от 2008 г., в продължение на 12 години е доказал успешността си по отношение привличането на чуждестранни инвеститори у нас. Стабилната данъчна система е в основата на икономическото възстановяване и растеж след 2008 г., като трети мандат правителството удържа обещанията си в тази насока. Налагането на каквито и да е промени в нея, особено след като е доказала своята адекватност с непрекъснатото подобряване на събираемостта и изпълнението на приходната част на бюджета, следва да бъде избягвано.", изтъкват работодателите.

Те припомнят, че многократно са искали друга дискусия - за намаляване на общата данъчна тежест за бизнеса и гражданите в подкрепа на икономическия растеж и работните места.

 

ЗА ДДС

Специално ДДС за заведенията организациите на бизнеса посочват, че са "склонни да подкрепят" намаляването на ставката, защото това не е промяна на данъчната система, а само "лимитирана антикризисна мярка с временен характер, която ще действа в рамките на една година за сектор, който бе поставен на колене в условията на икономическата криза, породена от пандемията COVID-19, и който се нуждае от бързи действия за реанимация".

 

След изненадващия ход на премиера Борисов, който реши да смъкне от 20 на 9% данъка за ресторанти, кафенета и барове, заваляха всякакви искания за по-нисък ДДС. Заради верижната реакция финансовият министър Владислав Горанов припомни, че ДДС е основният източник на приходи за бюджета и че ако всички претенции за намаляване на ставки бъдат удовлетворени, ще се наложи вдигане на подоходните данъци.

 

КРИТИЦИ

БСП от години крикитува плоския данък, въпреки че бе част от Тройната коалиция, която го въведе през 2008-2009 г.  Всички партии от левия политически спектър периодично нападат 10%-процентната ставка за доходите с един и същ аргумент - била несправедлива. Всъщност няма нищо по-справедливо от пропорционалното облагане - който получава 1000 лв, плаща 100 лв. данък, който взима 10 000 лева, внася в хазната 10 пъти повече - 1000 лева.  

От известно време и бившият десен премиер Иван Костов говори за отмяна на плоския данък. Много политици, както и синдикатите, смятат, че основният дефект в нашия модел на ниска еднаква ставка е, че няма необлагаем минимум.

 

Ключови думи:

АОБР, плосък данък, ДДС

Още по темата