Медия без
политическа реклама

ГДБОП и НАП разкриха големи данъчни измами с търговия на зърно

Деветима са задържани

21 Авг. 2024Обновена
Проверките и разследването на престъпната схема продължава, обявиха Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП, и Евгени Нанков, заместник изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП).
Проверките и разследването на престъпната схема продължава, обявиха Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП, и Евгени Нанков, заместник изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП).

При спецоперация на 9 август е неутрализирана престъпна група, свързана с данъчни измами в търговията със зърно и торове. Това съобщиха на брифинг старши комисар Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП, и Евгени Нанков, заместник изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП).

Групата е изградила верига от фирми и сложна схема на фиктивни търговски сделки, с което е ощетила хазната с над 10 млн. лв. Престъпната схема е действала в периода 2021 г. до средата на тази година.

Операцията е проведена в София, Монтана, Враца и Плевен, като са претърсени 27 адреса. Задържани са девет души, обвинения са повдигнати на шестима, от които трима са задържани от съда за постоянно в ареста, един човек е с мярка "подписка", а двама - с "парична гаранция".

Организираната престъпна група е работила по две направления - търговия със зърнени култури и търговия с торове. Заради данъчната тайна  от НАП не посочиха имена на замесените фирми и участници.

Групата е изкупувала зърно от производители без документи, при което не е плащан корпоративен данък. В същото време е създадена мрежа от фирми на малоимотни граждани, които са въртели фиктивни сделки и документооборот, като целта е била да се даде произход на изкупеното зърно. На следващо ниво с цел изсветляване в схемата са включвани и реални фирми с реални сделки, където потоците са се смесвали и са били реализирани както на нашия пазар, така и в чужбина.

По документи става въпрос за търговски оборот от над 90 млн. лв., което означава, че спеспеният корпоративен данък е около 9 милиона, заяви  Евгени Нанков от НАП. По отношение на ДДС няма щета, защото при зърнените стоки данъкът е изискуем от получателя с цел предотвратяване на измами.

Подобна схема е приложена и в търговията с торове. Създадена е организирана мрежа от фирми, които имитират продажби на аманиев нитрат от български към чуждестранни дружества в ЕС. Изготвяни са неистински документи за износ, като в действителност стоките са реализирани на българския пазар, без да се начисли дължимото ДДС в размер на 20%. Щетата за бюджета по тази схема е приблизително 2 млн. лв. към момента.

От НАП са запорирали имущество и сметки на участниците в ОПГ като превантивна мярка за обезпечаване на вземанията, тъй като се очакват продължителни обжалвания.

Установено е лицето, което в качеството си на пълномощник по банковите сметки на някои от фиктивните фирми, е изтеглило 57,5 млн. лв. за по-малко от 2 години. Групата е инвестирала голяма част от средствата в скъпи имоти. Фиктивно са придобивани луксозни автомобили, ползвани от лица, близки до фирмата и с несъответстващи на занятията им доходи, посочват от НАП.

Проверките по случая продължават.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ДДС измами