Медия без
политическа реклама

И шефът на Сметната палата се оказа жертва на "аферата КТБ"

Цветан Цветков сравни бруталното си уволнение с беззаконията в Сиера Леоне

25 Юли 2023
Цветан Цветков
БНР
Цветан Цветков

Фалитът на КТБ се оказа фатален и за дългогодишния ръководител на Сметната палата Цветан Цветков. Председателят, който бе уволнен през януари т.г. и не успя да се върне в палатата, въпреки че спечели дело в Конституционния съд, днес разкри пред медиите три от причините да бъде отстранен. Сред тях е одит, свързан с активите на фалиралата банка преди 9 години.

Екипът на Сметната палата е проверявал месеци наред дали Фондът за гарантиране на влоговете е упражнил необходимия контрол върху работата на синдиците на КТБ и по-конкретно: как са управлявали и продавали имуществото на банката, направили ли са веднага пълен опис на заемите, кредитополучателите и обезпеченията, коректно ли са оценявани активите и дали хората, назначени начело на КТБ след обявяването й в несъстоятелност, са достатъчно вещи в банковата сфера и имат опит в специфичните банкови фалити.

Докладът от одита е бил бавен по всевъзможни начини, за да не види бял свят, стана ясно от разказа на Цветан Цветков. 

Докладът трябвало да бъде готов в края на декември. Но срокът бил удължен с месец, за да се вземе становище от КПКОНПИ за евентуален конфликт на интереси (Цветков не влезе в детайли, но преди месеци "Медиапул" разкри, че синът на председателя на фонда за влоговете Матей Матев е получавал възнаграждение от синдиците на КТБ, които по закон таткото трябва да контролира).  

И тъкмо когато работата по доклада била на финала си, се появило предложение одитът да бъде прекратен заради - изтичане на информация в медиите. Междувременно на 20 януари странно мнозинство в парламента -  ГЕРБ, ДПС, БСП и "Български възход", внезапно  реши да "уволни" Цветан Цветков и го направи в безпрецедентна процедура, която впоследствие Конституционният съд обяви за незаконна.

Друг причина, която според председателя на палатата е довела до отстраняването му, е, че е "дръзнал" да поиска глоба за шефа на пътната агенция Георги Терзийски заради порочна обществена поръчка. Става дума за  прословутото "удължаване" на отношенията с консорциума "Капш", които изгради тол системата, а после получи без конкурс 118 млн. лева и задачата да доразвие и надгради мрежата.

Третият одит, който според Цветков е ускорил уволнението му, е в малката община Хасковски минерални бани. Проверяващите се натъкнали там на палитра от нарушения, вкл. счетоводни грешки и шуробаджанащина в обществени поръчки  - кметът и общински съветници уреждали свои роднини.  Местната власт е доминирана от ДПС. 

По време на пресконференцията медиите "натиснаха" Цветков с въпроси на кои политически сили е станал неудобен. В диалога с журналистите се разбра, че само дни преди уволнението на председателя в Сметната палата дошъл висок гост - депутатът от ДПС Рамадан Аталай. Народният представител  се "отбил" в кабинета на тогавашната зам.-председателка на палатата Горица Грънчарова. Цветков разбрал за тази среща само защото охраната му се обадила за проблем с посетител, който се скарал, че не го разпознават и не искал да се легитимира. 

Грънчарова бе избрана от парламента за временен началник на върховната одитна институция - до избора на нов титуляр. Процедурата вече е в ход и макар че има две номинации, новият председател е предизвестен - това е Димитър Главчев, който беше депутат от ГЕРБ.  Конкурентна му е Нина Стоименова, издигната от "Възраждане". Цветан Цветков поздрави задочно дамата за отличното представяне на изслушването в бюджетната комисия преди дни. 

 

Като в черна Африка

"Всички бяхте свидетели на това колко скорострелно бях освободен от поста на 20 януари, такива случаи в световната история има само в Сиера Леоне и Доминиканската република", коментира Цветан Цветков. И сподели с огорчение как дори не е успял да благодари на екипа, с който е работил 100 месеца. "Бях възстановен от Конституционния съд, но след това не бях допуснат до кабинета си. С една незаконна, дори противоконституционна заповед на временния председател Горица Грънчарова-Кожарева ми бе забранен достъпът до всички сгради на Сметната палата, все едно съм престъпник", посочи Цветков.

Последвайте ни и в google news бутон