Инфлацията стремително върви нагоре - НСИ отчете 7.8% през декември 2021 г. спрямо декември 2020 г. Това в най-голямото годишно повишение на индекса на потребителските цени в страната от 2008 г. насам.
Месечното поскъпване на потребителските стоки през декември спрямо октомври е 0.9%. Увеличение се забелязва на цените на почти всички групи стоки и услуги. Хранителните продукти и безалкохолни напитки са поскъпнали общо с 1.4%. Повишение с над 3% има на цените на хляба, ориза, брашното. Поскъпнали са повечето видове месни и млечни продукти, както и при редица плодове и зеленчуци. Централното газоснабдяване е поскъпнало със 7.9%, газообразни горива за битови нужди – с 1.2%, въглища – с 9.8%, дърва за отопление – с 0.5%. Поддръжката на дома също е поскъпнала спрямо месец по-рано, сочат данните на НСИ. Увеличение има при медицинските и стоматологичните услуги.
Намаление се наблюдава единствено при облекло и обувки и то е с 0.8%.
Средногодишната инфлация за периода януари - декември 2021 г. спрямо периода януари - декември 2020 г. е 3.3%.
Междувременно икономистите на Уникредит Булбанк прогнозираха, че инфлацията ще бъде по-висока и по-продължителна през тази година и ще достигне до 6% средно за цялата 2022 г. Основните причини за това продължават да са свързани с високите цени на енергоносителите и нарушенията във веригите на доставки.
Заради тези негативни фактори икономистите на УниКредит Булбанк намалят прогнозите си за икономическия растеж през тази година - според последния доклад на банката ръстът на БВП в България през 2022 г. ще бъде 3.6%, е не очакваните 3,9% преди три месеца.
Икономистите обаче очакват негативните фактори да бъдат с временен ефект и през 2023 г. инфлацията да спадне до 3% средно за годината, а икономическият ръст да се ускори до 4,3%.
Очакванията са цените на електроенергията и топлоенергията за домакинствата да нараснат с 15% през април 2022 г.
Високата инфлация ще окаже неблагоприятен ефект върху потреблението и то ще допринася по-малко за икономическия растежа през 2022 г. в сравнение с 2021 г. Очакваната по-висока инфлация няма да доведе до значително увеличаване на заплатите, става ясно от новия анализ на УниКредит Булбанк. Делът на мениджърите, които докладват за проблеми с намирането на работна ръка сега в сравнение с периода преди началото на пандемията, е по-нисък в България в сравнение с останалите страни от ЦИЕ. Всичко това сочи, че процесът на възстановяване на пазара на труда протича по-бавно в България в сравнение с повечето страни от ЦИЕ, като това има и положителна страна, тъй като случващото се на пазара на труда не е сред фактори, които допринасят за увеличаване на инфлацията в момента.
Развитието на икономиката и през 2022 г. ще продължи да бъде тясно обвързано с хода на пандемията от Covid-19, се посочва в доклада на УниКредит Булбанк. Въпреки появата на новия вариант Омикрон, перспективите са ваксините да запазят ефективността си, а процентът на ваксинираното население да се повиши, макар и оставяйки най-вероятно под нужните стойности за достигане на групов имунитет. При тези условия отрицателният ефект на нови вълни на пандемията върху растежа би трябвало да е по-ограничен, отколкото в миналото, смятат икономистите на УниКредит Булбанк.