Въведената 14-дневна карантина за пристигащи в Италия от България и Румъния може да засегне критично земеделието на полуострова, предупреждава Corriere della Sera. Със заповед на здравния министър Роберто Сперанца Италия въвде карантина за "всички пътници, влизащи в Италия от България и от Румъния, както и за пътници, които са пребивавали или са преминавали транзитно през тези държави в рамките на последните 14 дни преди пристигането им в Италианската република". Заповедта влезе в сила от 00:01 ч. на 25.07.2020 г., но според експерти ще има незабавни негативни последици върху земеделието в Италия.
„Ще има недостиг на 100 хил. сезонни работници от Източна Европа“ е алармата, пусната от организацията Coldiretti, която обединява италианските предприемачи, няколко часа след подписването на новата наредба", пише Corriere della Sera, цитиран от www.economic.bg. Голяма част от сезонните работници вече са пристигнали в Италия, но съществува сериозен риск за гроздобера. По традиция той започва през август и продължава до октомври, а в някои случаи и до ноември, уточнява изданието. Според организацията Coldiretti недостигът на сезонни работници от чужбина може да се компенсира чрез наемане на хора на помощи, студенти и пенсионери. За целта обаче са необходими премахване на част от бумащината и улесняване на този вид заетост, считат италианските предприемачи.
В Бавария се появи ново голямо огнище на коронавирус в зеленчукова ферма в Меминг. Почти 500 души са под карантина и не им се разрешава да напускат пределите на фермата, пише в същото време германското интернет-издание „Меркур“, цитиран от БГНЕС.
Местните власти поставиха ограда около фермата, а службата за сигурност следи за спазването на забраната за излизане. Преустановено е прибирането на реколтата. Това съобщи днес по време на пресконференция ръководителят на местната администрация Вернер Бумедер. Общо 174 работници са дали положителни проби за коронавирус. Маминг е селска община с около 3 300 жители, а във фермата там се отглеждат ягоди, краставици, зеле и цвекло. Сезонните работници са от България, Румъния, Украйна и Унгария, съобщава изданието.
Според Бумедер, фирмата не е изпълнила изцяло договорените хигиенни условия, а работниците са били настанени по трима души в контейнер.
Селскостопанският двор вече е отделен от външния свят. Сезонните работници, собственикът на фермата и семейството му, както и постоянните работници нямат право да напускат района, като им се доставя храна отвън. „За съжаление, трябва да предприемем тази стъпка, за да избегнем по-нататъшното разпространение на заразата и да защитим населението“, обясни Бумедер.
Първите инфекции бяха установени в петък, след като на ръководството бе докладвано за седем сезонни работници с леки симптоми. Това стана причина да бъдат направени тестове на всички работещи във фермата. Един от заразените е настанен в болница и се лекува там, а в стопанството разделиха заразените и незаразените служители.
Зелените и СПД обвиниха правителството на Маркус Зьодер, че не е упражнило достатъчен контрол. Сега управляващите в провинция Бавария възнамеряват да организират ударно тестване на всички сезонни работници от големите ферми.
След избухването на огнището от коронавирус в кланицата във Визенхоф в средата на май е въведена специална програма за контрол на стопанства, в които работят сезонни работници. Тя налага извършването на щателна проверка на хигиенните условия на работното място и на условията на живот, което очевидно не се е случило.