Медия без
политическа реклама

Кирил Петков вади нови разкрития за ДКК

08 Септ. 2021
Илияна Кирилова

Нови разкрития за пилеене на публични средства и злоупотреби в Държавната консолидационна компания обеща служебният икономически министър Кирил Петков. Утре той ще ги представи заедно с министъра на регионалното развитие.

Това обяви Петков пред журналисти в МС по повод писмо, разпространено от завареното ръководство на ДКК. В което служебният министър е обвинен, че нарушава закона, назначавайки двама нови членове в директорския борд без конкурс.

"В момента тече конкурс за нови хора в Управителния съвет на ДКК. Назначих временно нови членове в борда, защото когато едни публични средства изтичат, аз като принципал и собственик не мога да чакам. Намерихме огромен брой незаконни действия в ДКК, процедури без търг и конкурси. Недопустимо е хората, които са участвали в тези решения, да продължат своята дейност", заяви Петков. Според него досегашното ръководство на ДКК се страхува от новите разкрития и затова и атакува с писма. 

Скандалът с ДДК избухна, след като министър Петков оповести за раздадени милиони левове от дъщерното другжество "Монтажи" без обществени поръчки на шепа фирми за ремонт на язовири. Към момента с отпуснатите 600 млн. лв. от държавата са ремонтирани едва 10 язовира, като половината от тях са празни. 

От разпространеното писмо от ДКК става ясно, че на 6 септември в Търговския регистър е вписано назначаване на двама нови независими членове на Съвета на директорите, което било в противоречие със Закона за публичните предприятия, защото новите директори не са избрани с конкурсна процедура.

Вписана е и промяна в начина на представляване на дружеството чрез едноличен избор на двама изпълнителни директори на ДКК, без да е взето такова решение от Съвета на директорите на ДКК.

"Във връзка със заявените промени и постъпили запитвания от медии, в изпълнение на предприетата политика на прозрачност на ДКК правим следните уточнения, които вече са сведени до вниманието на принципала: Едноличен собственик на капитала на ДКК е държавата, представлявана от министъра на икономиката, т.е. дружеството е публично предприятие, спрямо което се прилага специален закон – ЗПП. Според този закон всички членове на Съвета на директорите (представители на държавата и независими) на ДКК се избират и назначават след провеждане на конкурс по условия и ред, уредени в правилника за прилагане на закона. Независимите членове се наричат “независими”, защото техният избор не зависи и не се влияе от ресорния министър на даденото публично предприятие, а минава през конкурс и номинация на Агенцията за публични предприятия и контрол", се казва в писмото. От ДКК посочват, че двете нови лица в борда на директорите не са независими членове, защото са назначени от министъра на икономиката.

Завареното ръководство твърди, че едноличният собственик на капитала на публично предприятие - министъра на икономиката - не разполага със законова възможност сам да избира изпълнителните директори, които представляват публичното предприятие. "Ако ръководството на ДКК пристъпи към изпълнение на това решение, което е в нарушение на ЗПП и правилника за прилагането му, може да понесе наказателна отговорност", се казва още в писмото.

БЕЗ КОРУПЦИЯ

Днес на заседанието на Министерски съвет е одобрена и инициативата "Общини без корупция", съобщи още Кирил Петков. Тя ще се изпълнява съвместно с "Трансперънси интернешънъл". По определен брой критерии и процедура всяка община, която желае, ще може да се сертифицира като община без корукция. 

"Очаквам опашка от желаещи общини, защото инвеститорите виждат корупцията, като проблем номер 1, който ги спира. Не е само маркетинг, те наистина ще променят процесите заедно с Трансперънси интернешънъл. Това ще бъде процес, с който България трябва да стане без корупция", заяви Петков. Той посочи, че вече четири кмета са заявили желание да се включат в проекта - Видин, Русе, Бургас и Благоевград.

Инициативата ще бъде реализирана, чрез разработването на Система за мониторинг на доброто управление и управлението на корупционния риск от органите на местната власт и местното самоуправление, съобщиха от пресцентъра на МС. Това ще бъде реализирано чрез идентифициране на конкретни критерии и методология за оценка на тяхното изпълнение. Инициатива, наречена с работното име Сертификат „Община без корупция“ е включена в одобрената от кабинета днес Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията (2021 - 2027 г.).

ПРИЗИВ

Министър Петков призова депутатите да гласуват актуализацията на бюджета в рамките, които служебният кабинет е заложил. Той посочи, че ако се променят някои от заложените мерки като например "60/40" това ще доведе до забавяне на помощта за бизнеса. "Всяка подобна промяна води до нова комуникация с ЕС и забавяне с няколко месеца. Парламентът трябва да има предвид това", каза Петков. 

Още по темата

Сблъсъкът между министъра на икономиката Кирил Петков и Държавната консолидационна компания (ДКК) завърши с няколко уволнения. Кирил Петков е освободил Ясен Спасов от поста му на изпълнителен директор на ДКК и му е отнел достъпа до помешенията и активите на дружеството.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Кирил Петков, ДКК

Още по темата