Медия без
политическа реклама

"Кралицата на винетките" се притесни, че ще ѝ орежат комисионите

Промените, предложени от ПП-ДБ, ще влошат качеството на пътното таксуване, твърди фирмата "Интелигентни трафик системи"

Пътната агенция дълго не допускаше конкуренция на ИТС.
Пътната агенция дълго не допускаше конкуренция на ИТС.

Фирмата „Интелигентни трафик системи“ (ИТС)  излезе с предълга позиция срещу законопроекта на ПП-ДБ, който предвижда значително орязване на комисионите за компаниите, които продават винетки за леки коли и маршрутни карти за големи камиони и големи автобуси.

Депутатите искат комисионът да се намали от сегашните 7% от продажбите на 3 процента, както и да се увеличат каналите за плащане на пътни такси, тоест повече фирми да предлагат тези услуги. По данни на МРББ възнагражденията за посреднически услуги изяждат по 17-35 млн. лева годишно от събраните суми за ползване на републикански шосета (които би трябвало да отиват за ремонт и поддръжка на пътища).  

Позицията на ИТС е пълна със сложни технически обяснения и позоваване на евродирективи, като се опитва да внуши, че реформите, които се лансират със законопроекта, са и невъзможни, и вредни. Но не е трудно да се разчете истинската причина за критиките - компанията се притеснява, че ще загуби и почти монополното си положение, и част от внушителните си приходи като посредник.

ИТС очевидно не харесва идеи, които ще я лишат от специалния ѝ статут. Фирмата бе първата, а дълго и единствена, която имаше право да събира пътни такси от името на АПИ и тол управлението. Тя бе обявена за Национален доставчик на услуги и всяка друга компания, която иска да е партньор на пътната агенция, трябва да сключва договор с ИТС. Така собственичката Станислава Арнаудова получи титлата "Кралицата на винетките".

Продължаваме промяната - Демократична България" внесоха предложение за намаляване на комисионата, която получават фирмите, продаващи винетки, от 7% на 3%. Новината съобщиха депутати от ПП-ДБ във "Фейсбук" и "Туитър".

Името на бизнесдамата нашумя преди дни в скандала за луксозна сграда в София, собственост на бивша фирма на Асен Василев. Оказа се, че наскоро сградата на ул. "Чаталджа" 3 и апартамент на същия адрес, притежаван от друга знакова персона от ПП - Даниел Лорер, са били продадени на "кралицата на винетките" за впечатляваща сума - над 5 млн. лева, а фирмата собственик малко след сделката е поискала да бъде обявена във фалит, на фона на съдебни претенции от германец, който се канел да заведе дело в САЩ.  

 

 Критики без край 

"Предложените промени в Закона за пътищата ще влошат качеството на пътното таксуване, противоречат на европейското и националното законодателство и са технически несъвместими с тол системата и предполагат изграждането на нова система за продажба на електронни винетки с нови инвестиции от държавата", твърди в позицията си фирмата на Станислава Арнаудова. 

Нататък следват цели страници "разходка" из дебрите на мрежовите технологии и специализирания софтуер, като целта явно е да се внуши, че нищо в администрирането и събирането на пътните такси не бива да се променя.

"Според експертни оценки изградената смесена система на тол таксуване (на база време и разстояние) прави технически невъзможно „отделянето“ на продажбата на винетки и маршрутни карти от тол таксуването. За разлика от някои принципи за пътно таксуване в Европа, където системите за продажба на винетки и за тол таксуване са отделни, у нас системата е една и това прави технически невъзможно предоставянето на услугите диференцирано, както предлага законопроектът", гласи становището. 

Не финала ИТС изтъква, че "възнаграждението и функциите на Националните доставчици на услуги (НДУ) са уредени в Директивата 2019/520/EU на ЕС, според която държавите-членки трябва да включват в пътното таксуване разходите, свързани с предоставянето на услугите от НДУ, като размерът им осигурява качеството и ефективността на услугата в съответната държава.

В директивите обаче никъде не пише, че комисионът трябва да е 7 процента.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата