В разгара на лятото гостите по Северното Черноморие намаляват. И перспективите са лоши - ако се погледнат резервациите. По тази причина курортът "Албена" започва поетапно да затваря хотели. Август е към средата си, а зазимяването вече е започнало.
Миналата седмица гостите на комплекса са били 8000, тази седмица те вече са около 6500, каза управителят на "Албена" Христо Пенев пред БНР.
За всичко е виновен корона-вирусът, особено след като в България, сочена за пример в първите месеци на пандемията, контролът бе прекалено отхлабен. Така страната ни започна да отчита всеки ден трицифрени случаи на доказано заразени с Ковид-19 (днес бяха докладвани само 53 случая, но това е заради съвсем малкото PCR тестове). В резултат на лошите данни за броя на заразените и на настанените в болници много държави започнаха да налагат рестриктивни мерки по отношение на България, много чартърни полети бяха преустановени, а Германия обяви Северното ни Черноморие за опасна дестинация.
Факт е, че по курортите заболели от корона-вирус няма. Но така или иначе, негативният имидж на България като държава, изпуснала от контрол епидемията, е налице и това засяга болезнено международният туризъм.
Всъщност бумът на заразени в тази част на страната се дължи най-вече на плъзването на болестта в домове за възрастни хора и властите уверяват, че става дума за ограничени огнища, не за дифузно разпространение.
Показателно е, че докато на север хотели пустеят, Южното Черноморие през август се радва на висока посещаемост, вкл. и защото ограниченията за пътуване в Гърция и опашките на ГКПП "Кулата" насърчиха много българия да летуват на родния бряг.
ЮНСКИЯТ СРИВ
Днес Националния статистически институт публикува данни за "местата за настаняване" през юни и резултатите са плачевни. "По време на продължаващата епидемична обстановка през юни са работили 2030 обекта с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и др. Броят на стаите в тях е 79.2 хил., а на леглата - 171.4 хиляди. В сравнение с юни 2019 г. броят на работилите места за настаняване е с 32.7% по-малък, а на леглата в тях - с 43.6 на сто", отчитат от НСИ.
Нощувките, регистрирани през юни 2020 г., са едва 495 хиляди - с 87.7% по-малко в сравнение със същия месец на предната година. А приходите са се сринали с почти 89% до 23 млн. лева, сочи статистиката.