Медия без
политическа реклама

КЗК установи злоупотреба с господстващо положение на "Лукойл"

Компанията прилагала ценова преса спрямо останалите търговци на горива

29 Септ. 2022Обновена
Илияна Кирилова

"Лукойл България" прилага ценова преса спрямо конкурентите си чрез постепенно изменение на ценовите условия при продажбата на едро и премахване отстъпките за закупено количество. Това може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията на пазарите на горива и да засегне интересите на потребителите.

Това констатира Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) след направено проучване, инициирано от оплаквания на други играчи на пазара на търговия на едро - „ОМВ България“ и „Инса Ойл“,

На практика КЗК установява злоупотреба с господстващо положение от страна на "Лукойл България".

Компанията е част от вертикално интегрираната група "Лукойл", която оперира по цялата верига от производството на горива до крайната им реализация и притежава силно развита складова и транспортна инфраструктура, посочва КЗК в прессъобщение. Това представлява конкурентно предимство пред останалите дружества развиващи дейност на пазарите на горива в страната. Дружеството също така притежава висок пазарен дял и е пазарен лидер на пазар на търговия на едро с моторни горива в страната.

Според Комисията дружеството е прилагало ценова преса спрямо конкурентите си на пазара на едро на моторни горива. Ценова преса е налице, когато разликата между цените на долния пазар на предприятие с господстващо положение и цените на горния пазар, които то фактурира на конкурентите си, е отрицателна, или недостатъчна, за да се покрият специфичните разходи за продажба на продукта на пазара надолу по веригата.

Според КЗК това поведение на „Лукойл-България“ представлява обща стратегия за ограничаване на търговията на едро на горива в страната, с цел засилване на господстващото му положение на пазара на търговия на едро на горива.

Поведението представлява злоупотреба с господство, както по националното право, така и съгласно правото на Европейския съюз, тъй като може значително да повлияе върху модела на търговия между държавите членки, посочва КЗК.

В срок от 60  дни "Лукойл България" има право да представи писмени възражения, съответно становища по предявените твърдения.

Злоупотреба с господстващо положение е едно от най-строго санкционираните нарушения на антимонополното законодателство. Ако КЗК потвърди констатацията си, глобата за "Лукойл България" ще е 10% от общия оборот за предходната финансова година. 

Досега през годините антимонополната комисия е правила няколко разследвания на пазара на горива за забранени споразумения и на поведението на "Лукойл" у нас, но те не са водили до някакви констатирани нарушения. 

Още по темата