Медия без
политическа реклама

МРРБ проверява за осигуровки протестиралите строителни фирми

02 Окт. 2021
 арх. Виолета Комитова
Илияна Кирилова
арх. Виолета Комитова

В момента Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) прави проверка на протестиралите строителни фирми, за това колко служители имат и какви осигуровки им плащат. Това обяви пред БНТ служебният министър Виолета Комитова.

На 29 септември пътностроителни фирми излязоха на национален протест, като блокираха Триъгълника на властта в столицата, както и възлови точки от републиканската пътна мрежа. Причината за недоволството им бе липсата на финансиране. 

Пътностроителните фирми излязоха на национален протест, както се заканиха снощи след разговорите между властта и бранша. Причината за недоволството им е липсата на финансиране.   В София протестиращите блокираха движението около Триъгълника на властта.

Комитова коментира тези действия така:

"За "целия строителен бранш", който протестирал тази седмица - изобщо не е вярно! По данни на НСИ в бранша има повече от 21 000 фирми със 155 000 работници. Тук говорим за 28-30 фирми, които протестират. Проверяваме сега колко работници имат и как ги осигуряват, но това е минимален брой нарочно организирани фирми да протестират, и те са тези, които системно взимат пари от държавата, за да ремонтират пътища. И са свикнали да взимат държавни пари - те са в привилегирована ситуация, подписали 5-годишни договори, че ще ремонтират пътищата на България, но ако само "ако има средства".

Служебният министър отново разказа за схемата за раздаване на огромни пари в пътното строителство:

"Какво заварва служебното правителство в края на април - бюджет от 382 млн. лв. на АПИ, раздаден на фирмите за ремонти на пътища, не за ново строителство, и дадени със задание още 1 милиард отгоре. В договорите пише, че тези пари, които очевидно са повече от договорените, ще се изплатят, когато има наличност в бюджета на АПИ. Към момента обаче АПИ няма наличност, затова и фирмите си работят цяла година без бюджет. Тези фирми така са си работили вече 4 години - без бюджет, и накрая на годината по някакъв начин им се плаща", каза Комитова.

Според нея протестът на фирмите, които излязоха на протест, е политически мотивиран. Комитова подчерта, че тя често се среща с тези фирми и се търси начин за възстановяване на работата им.

Между 60 и 80 млн. лв. е струвало зимното почистване предни години, а с актуализацията на бюджета за тази година са осигурени 100 милиона лв. Служебният регионален министър заяви, че именно заради неразплатено зимното почистване през миналата година сега има толкова много задължения към пътносторителните фирми.

"Само (за изграждането) на магистрала "Хемус" има раздадени пари предварително, без обществени поръчки", допълни Комитова. Тя смята, че има огромен риск парите да изчезнат, докато започне строителството на магистралата, например фирми да фалират, докато чакат строителството. "Не казвам, че предплащането е укорително, но е много рисково за държавата", допълни служебният министър.

Комитова отрече да е спирала пътни строежи и отдаде тези обвинения на предстоящата предизборна кампания.

Тя даде пример с два строежа за перничани, които ще бъдат завършени скоро -  пътят София – Перник и ремонтът на язовир “Студена”. „Заварихме пътя, който е ремонтиран, но отново поради изчерпан бюджет на АПИ няма пари да се направят мантинелите. След много дълги умувания от бюджета на МРРБ отделихме 1 млн. лв. за мантинели на пътя София – Перник. Пътят е изключително натоварен, тъй като през него минава основният трафик на Югозападна България".

За завършването на язовир „“Студена”, чието строителство е започнало още през 2012 г.,  тя съобщи, че на 3 септември са аправени 72-часови проби и ако всички документи по този строеж са наред, ще бъде въведен в експлоатация. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?