Връщането в строя на тежко авариралата ПАВЕЦ Чаира - една от най-важните енергийни мощности на България, ще наложи покупка на изцяло ново оборудване. НЕК, която е собственик на попмено-акумулиращата ВЕЦ гигант, обяви общестена поръчка за доставка и подмяна на генератори, турбини, системи за контрол, провеждане на изпитвания и въвеждане в експлоатация на два от повредените хидроагрегати - 1 и 4.
След продължителни анализи стана ясно, че въпросните два хидроагрегата са неспасяеми след серията аварии, вкл. и защото бе установена "умора" на метала. Затова е избрано радикалното решение - замяната им с нови. НЕК посочва като индикативна цена 220.5 млн. лева.
"Подмяната на старите с два изцяло нови агрегата в централата на базата на модерни високотехнологични решения ще гарантира нейната дългосрочна устойчива работа и ще подобри сигурността и ефективното управление на електроенергийната система", коментира служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.
Бързаме бавно
Срокът за изпълнение на поръчката е доста дълъг - 3 години и половина (42 месеца), защото се предвижда да бъде сключен договор за "инженеринг" - за всички дейности от доставката и монтирането на новото оборудване до надзора, тестването и пускането му в експлоатация.
Оферти ще се приемат до 15 ноември. Кога обаче реално ще се стигне до подписване и изпълнение на договор, е трудно да се прогнозира, особено ако обществената поръчка се препъне заради жалби. Което означава, че новите агрегати няма да заработят в идните 5 години.
ПАВЕЦ е изключително важен за страната ни актив, защото може да работи в два режима - и като производител на ток, и като "склад" за енергия.
Серия правителства забавиха мерките за "оздравяване" на "Чаира" след две странни аварии, което породи слухове, че връщането на важната ПАВЕЦ в строя се отлага умишлено в ущърб на националните интереси.