Медия без
политическа реклама

Петков в Давос: До края на 2022-ра ще станем независими от руския газ

Проблемът с чуждите агенти е особено актуален за България, е посочил още премиерът пред световния икономически форум

25 Май 2022Обновена
Министерски съвет

"Можем да бъдем оптимисти за следващото десетилетие, ако вземем предвид поуките от изминалите 10 години".

Това, според пресслужбата на правителството, е заявил премиерът Кирил Петков в изказването си на дискусията „Изгубено десетилетие?”, в рамките на годишната среща на Световния икономически форум в Давос (Швейц).

Той е посочил, че в годините назад не са направени достатъчно стратегически стъпки, които да не позволят нарастването на зависимостта на Европа от руския газ и които да противодействат на хибридните атаки. По въпросите на сигурността и отбраната също е липсвало достатъчно стратегическо мислене относно логистиката по източния фланг.

Петков е посочил и проблема с чуждите агенти, който е особено актуален в България. Според него именно всички допуснати пропуски не са дали възможност да има подобаващ отговор на енергийната криза и войната в Украйна.

"Изводът е, че трябва да действаме заедно", изтъкнал е Петков и е дал пример как в кратки срокове след спирането на доставките от „Газпром“ България успя да намери други източници на доставки.

Според премиера оптималното използване на инфраструктурата в региона дава възможност за енергийна диверсификация не само на България, но и на Балканите. Той е акцентирал върху значението на това да бъде постигната синергия в региона и да бъдат направени стъпки за повече устойчивост. И е изразил надежда, че в края на настоящата година България ще бъде независима от руския газ и ще има много по-зелена икономика.

В Давос премиерът е придружаван от началника на политическия си кабинет и от съветника си по външнополитически въпроси.

Годишната среща на Световния икономически форум (22-26 май) е под мотото „Историята в повратна точка: правителствени политики и бизнес стратегии“. Форумът събира над 2000 икономически и политически лидери, интелектуалци, журналисти и експерти от целия свят, които имат възможност да дискутират широк кръг актуални въпроси, сред които възстановяване на глобалното сътрудничество, възвръщане на икономическото равновесие, борба с измененията на климата, трансформация на индустрията, иновации, управление и киберсигурност и др.

Още по темата