Медия без
политическа реклама

В Полша заработи най-голямата газова електроцентрала

Новите модерни блокове заменят старите, работещи на въглища, и ще покриват 5% от потреблението

27 Ноем. 2024
Докато в България "спасяваме" неспасяемата въглищна енергетика, в Полша изградиха и пуснаха най-голямата си газова електроцентрала.
Докато в България "спасяваме" неспасяемата въглищна енергетика, в Полша изградиха и пуснаха най-голямата си газова електроцентрала.

Полската PGE Group пусна в експлоатация най-голямата газова електроцентрала в страната и една от най-модерните в Европа, с мощност 1366 мегавата (MW). Разположенaта в Грифино централа ще работи под името PGE Gryfino Dolna Odra. Това съоръжение ще подобри регионалната енергийна сигурност, като задоволи над 5% процента от търсенето на електроенергия в страната, съобщава CEENERGYNEWS. 

„Инвестициите в газ играят решаваща роля в енергийната трансформация и постигането на климатична неутралност“, коментира Робърт Кропивницки, заместник-министър на държавните активи. И посочва: „В момента газът е най-гъвкавият наличен източник на енергия.  Инвестиции като PGE Gryfino Dolna Odra гарантират сигурността и стабилността на националната енергийна система, като същевременно улесняват по-нататъшния растеж на възобновяемата енергия.“
 

„Новите газови блокове ще заменят остарелите и неефективни блокове на въглища в електроцентралата Dolna Odra. В същото време тази инвестиция ще осигури стабилни доставки на енергия за над 3 милиона домакинства. Поради своята гъвкавост – възможността бързо да увеличава или намалява производството – централата Gryfino ще спомогне за балансиране на пазарното търсене“, подчертава Дариуш Марзек, президент на Управителния съвет на PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

Ползите

Електроцентралата се състои от два паро-газови блока, всеки с брутна мощност 683 MW. PGE Gryfino Dolna Odra е най-голямата и най-ефективната електроцентрала от този вид в Полша и една от най-модерните в Европа. Номиналната ѝ енергийна ефективност надвишава 63%, над 70 процента по-висока от тази на старите въглищни блокове.

Краткото време за стартиране на централата – 4 часа от „студено състояние“ до технически минимум и само 30 минути от „горещо състояние“ до технически минимум – ѝ позволява гъвкаво да поддържа растежа на възобновяемите енергийни източници.
Централата е проектирана да отговори на най-строгите стандарти за емисиите, на базата на заключенията за най-добри налични техники (НДНТ) за паро-газови блокове.
Емисиите на прах и серни оксиди ще бъдат намалени почти до нула, със значително подобрение на качеството на въздуха в региона. Нивото на СО2 емисии на централата е около 330 грама на киловатчас (kWh) произведена електроенергия, почти три пъти по-ниско от старите блокове на въглища в електроцентралата Dolna Odra.

Капацитетът на новата електроцентрала е осигурен чрез 17-годишен договор на търг на пазара за капацитет, който влиза в сила от 2024 г. Инвестицията, оценена на над 3,7 млрд злоти нетно (855,3 млн евро), е направена от PGE Group, като договорът е възложен на консорциум, воден от GE Vernova и Polimex Mostostal.

Последвайте ни и в google news бутон