Над 16 000 км мантинели трябва да бъдат поставени по републиканската пътна мрежа. Това предвижда проектонаредба за "ограничителите системи", пусната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за обществено обсъждане.
Експертите на МРРБ са установили, че липсват или трябва да бъдат подменени предпазни съоръжения по протежение на 16 200 км , което би струвало над 4.3 млрд. лева. Естествено, колосалната сума и обем на работата изискват много време, затова в проекта се предлага програмата за обезопасяване на шосетата да се разпише за 10-15 години. Това означава всяка години да се монтират средно по 1100 км мантинели, буфери, колчета.
Проблемът с липсващите и негодните мантинели е много стар и периодично излиза на дневен ред - обикновено когато стане някоя тежка катастрофа. Целта на наредбата е да се повиши "безопасността на пътната инфраструктура чрез предотвратяванена навлизането на моторни превозни средства в насрещното движение, излизане от платното за движение, намаляване броя пътнотранспортни произшествия и тяхната тежест, обезопасяването на опасни места и участъци от пътя. Цели се също и предпазване на неучастващите в движението лица, които се намират в обекти и съоръжения встрани от платното", пише в мотивите.
Обезопасяването ще върви по дългосрочна програма, която трябва да бъде приета най-късно година след приемане на наредбата, като всяка година ще се актуализира. За републиканските пътища се предлага срокът на обновяване на предпазните системи да е 10 години, а за общинските пътища и за улиците - три петилетки.
От Агенция "Пътна инфраструктура" твърдят, че по 40% процента от шосетата ъществуващите прегради трябва да бъдат подменени. Разбивката по видове пътища изглежда така - 1028 км са автомагистрали, 2306 км – първокласни, 3215 км – второкласни, малко над 9400 км са третокласни пътища, а останалите километри са пътни връзки и кръстовища. 10-годишната програма за всички тях ще глътне малко над 3 млрд. лв. без ДДС (изчисленията са по сегашни цени и са условни, тъй като никой не знае как се развиват инфлационните процеси в следващото десетилетие).
Отделно трябва да се предвиди и обезопасяване на общинските пътищи и улиците в населените места. По данни на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ става дума за монтаж на 2286 км мантинели по уличната мрежа и на 4650 км по общинските шосета, за което са необходими близо 1.3 млрд. лв. без ДДС.
Проектът определя видовете и типовете ограничителни системи, техническите изисквания, критериите за техния избор и прилагане. Уреждат се и условията, редът и изискванията при изготвянето на проект за изпълнение на такива системи.
Очаква се прилагането на наредбата да помогне за намаляване броя на загиналите и ранените по пътищата, обясняват от МРРБ.
Авторите на проекта не посочват източници на финансирането. Но се подразбира, че очакват всяка година в държавния бюджет да бъдат планирани съответните средства - под 300 млн. лева в началото, а от щестата година нататък - по над половин милиард годишно.