Медия без
политическа реклама

Ресторантьори се притесниха от конкуренцията на къщите за гости

70% от нощните клубове нямало да отворят никога повече, ако локдаунът продължи и през декември

23 Ноем. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Ресторантьорите, които поискаха държавата и кметовете да премахнат вечерния час 23.30 ч поне за 8-ми декември и Нова година, сега са силно притеснени от конкуренцията на къщите за гости. 

"Всички къщи за гости и вили са наети за 8-ми декември, даже се чува, че са наети диджеи", алармира пред БНТ Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията.

Той заяви, че се случва това, за което ресторантьорите са предупредили още преди месец - "особен здравен ефект от затварянето на нощните заведения няма - хората, които не ги е страх или не вярват в коронавируса, ще намерят начин да се забавляват и това се случва в къщи за гости и хотелски комплекси", заяви Алибегов. Там обаче спазването на хигиенните мерки срещу разпространението на коронавируса изобщо не можели да се контролират, за разлика от ресторантите и заведенията, които били под постоянен контрол.

От асоциацията обаче се обявиха за незабавно затваряне и отнемане на разрешителните за заведенията, които заобикалят новите противоепидемични мерки. Както стана ясно от проверки на РЗИ и полицията в столицата има заведения, които работят след 23.30 ч въпреки забраната и дори не допускат проверяващите екипи да влязат вътре.

"Не е редно заради няколко заведения, които нарушават мерките, да се иска затварянето на всички", заяви Алибегов. Според него 5 заведения в София са се пробвали да заобиколят закона, а в бранша мерките се спазват на 98%.

"Ако се стигне до пълно затваряне за две или три седмици, няма кой да обезщети собствениците на заведения", коментира още Алебегов. Той прогнозира, че 70% от нощните клубове няма да отворят никога повече, ако локдаунът за тях продължи и през декември.

 

ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

От БАЗ и Сдружението на заведенията представиха на правителството цял списък с мерки, които да компенсират загубите от затварянето им. Сред тях са:

- Мораториум върху кредитите на бизнеса (юридическите лица), самоосигуряващите се и служителите в предприятията до 01.09.2021 г.;

- Изплащане на 80% от заплатата по осигурителен доход на заетите и самонаетите в затворените заведения, като държавата поема осигуровките на 100%;

- Спиране или опростяване на лихвите върху задълженията към бюджета, натрупани за периода март - декември 2020 г.;

- Разсрочване на задълженията към бюджета, които са натрупани след 13 март 2020 г., за да се предотвратят запори, които предизвикват колосална междуфирменна задлъжнялост;

- Премахване на клаузите за задържане на персонала след взимане на помощи „60/40“ и невъзможност да бъде освободен при спад на работата или неспазване на служебни задължения;

- Компенсиране на стойност 20% от оборота на заведението на база периода/месеца от 2019 г., отговарящ на периода/месеца, в който бизнесът е затворен със заповед към настоящата година;

- Разсрочване или преизчисляване на такса смет, във връзка с липса на реализирана такава за отраслите, които са били затворени.

Още по темата