Медия без
политическа реклама

Руски кораби са забелязани край "Северен поток" преди взривовете

Шведската брегова охрана е открила четвърти пробив в тръбата

29 Септ. 2022Обновена
Според Германия е възможно "Северен поток" изобщо да не става за ползване след аварията
Според Германия е възможно "Северен поток" изобщо да не става за ползване след аварията

Руски военни кораби са били забелязани малко преди взривовете в близост до газопроводите "Северен поток", съобщи CNN, позовавайки се на източници от западни разузнавания. Те са наблюдавани в понеделник и вторник, а експлозиите станаха на 26 септември /понеделник/. Не е ясно дали те имат нещо общо със случилото се, но следователите вече проучват информацията. Руски подводници също са били наблюдавани недалеч от тези райони миналата седмица, добавя един от служителите на разузнаването.

Според датски военен служител руските кораби оперират рутинно в района и тяхното присъствие не означава непременно, че Русия стои зад експлозиите. "Виждаме ги всяка седмица. Активността на руснаците в Балтийско море се увеличи през последните години. Те често ни тестват - както в морето, така и във въздуха", казва той.

Междувременно  Svenska Dagbladet съобщи, че бреговата охрана на Швеция е открила четвърти пробив в "Северен поток".

Присъствието на руски кораби и подводници обаче със сигурност засилва подозренията към Русия, която може би има интерес да повреди умишлено газопроводите. "Газпром" е мажоритарен собственик в "Северен поток-1" и "Северен поток-2". Според представители на западните разузнавания, Русия е способна на такава стъпка, защото това би повишило разходите на Европа за подкрепа на Украйна. Руският президент Владимир Путин смята, че покачването на цените на електроенергията и наближаването на зимата би накарало европейските граждани да се обърнат срещу западната стратегия за икономическа изолация на Русия. "Саботирането на тръбопроводите може да покаже на какво е способна Русия“, каза американски служител.

Русия вече предприе стъпки за манипулиране на енергийните потоци по начини, които ѝ струват много пари, но навредиха и на Европа. Тя първо намали доставките на газ за Европа през "Северен поток 1", а през август направо ги спря, обвинявайки западните санкции за причиняване на технически затруднения. Европейските политици казват, че това е бил претекст да спрат доставките на газ.

Премиерите на Дания и Швеция заявиха, че течовете вероятно са резултат от диверсия, а не на инцидент. Шведската служба за сигурност уточни, че не може да се изключи, че "чужда сила стои зад взривовете". Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан също смята, че става дума за "очевиден саботаж".

Западните служби обаче засега се въздържат да хвърлят вината директно върху Русия. „Трудно е да си представим друг участник в региона с възможностите и интереса да извърши подобна операция“, твърди обаче датският военен служител.

Запитан дали има конкретна разузнавателна информация, сочеща саботаж, европейски източник каза: „Все още нямаме нищо конкретно, но изглежда, че това прекъсване на налягането може да се случи само когато тръбата е напълно срязана. Което до голяма степен казва всичко."

Кремъл категорично отрече да има нещо общо с взривовете. Неговият говорител Дмитрий Песков нарече обвинението "предсказуемо глупаво и абсурдно".

Дания ще има водеща роля в разследването на експлозиите. Тя вече въведе ограничения - плавателни съдове не могат да минават през зона от пет морски мили край мястото на инцидента. Не може и да се лети на 1 километър над газопроводите в района.

Разследващите обаче още не могат да стигнат до мястото на инцидента. Според европейски източник, същинското разследване може да започне едва след две седмици, когато ще може безопасно да се стигне до района. Друг източник обаче се надява това да стане още в неделя.

От месеци американски, европейски и украински служители предупреждават, че Русия може да атакува критична инфраструктура – ​​не само в Украйна, но и в САЩ и Европа. ЦРУ е предупредило Германия за възможна диверсия по "Северен поток 1" и "Северен поток 2", съобщи Der Spiegel.

Норвегия вече заяви, че ще засили мерките за сигурност на своята нефтена и газова инфраструктура. Вестник Stavanger Aftenblad съобщи миналата седмица, че неидентифицирани дронове са били наблюдавани над най-малко шест инсталации на Equinor, включително над гигантското петролно находище Johan Sverdrup. Миналия вторник дрон е бил забелязан на около 50 метра от платформата Heidrun на Equinor в Северно море, нарушавайки 500-метровия периметър за сигурност, съобщава вестникът.

Датските власти също повишиха степента на готовност на енергийния и газовия си сектори. Това означава, че компаниите трябва да прилагат  по-стриктни мерки за сигурност в своите заводи, сгради и инсталации. "Корабите могат да претърпят повреди, ако навлязат в зоната, засегната от изтичането на газ. Има риск от запалване над водата и във въздуха", предупреди датската енергийна агенция.

Говорител на Energinet, националният оператор на електроенергия и природен газ на Дания, потвърди, че предпазните мерки ще включват засилено наблюдение на тръбопроводите и други мерки за сигурност, но отказа да даде подробности.

 

Германия се опасява, че двете линии на газопровода "Северен поток-1" и едната на "Северен поток-2", които бяха повредени след взривове, повече няма да могат да се използват, съобщава Der Tagesspiegel, като се позовава на правителствени източници.

 

За проблеми с налягането и в двата газопровода под Балтийско море - "Северен поток" 1 и 2, съобщава германският мрежов оператор.  Вчера стана ясно, че има теч от "Северен поток-2", който е пълен с газ, но така и не влезе в експлоатация.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата