Медия без
политическа реклама

Спецпрокуратурата подхваща сделката за теца на Доган

Държавното обвинение беше сезирано от чешки сенатор за продажбата на топлоцентралата

ТЕЦ Варна

Специализираната прокуратура ще проверява сигнала на член на Сената на парламента на Чехия Лукаш Вегентнехт за продажбата на ТЕЦ "Варна", която към момента е мажоритарна собственост на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган. В края на м.г чешкият политик сезира Софийската градска прокуратура за "общи стопански престъпления" на продавача и купувача на топлоцентралата, която в края на 2017 г. беше придобита от бившия транспортен министър в кабинета „Орешарски“ Данаил Папазов. "Преписката е изпратена в спецпрокуратурата", заяви пред "Сега" говорителят на СГП Антоанета Панчева.

Не е ясно защо сигналът срещу ТЕЦ "Варна" попада в компетентността на специализираното звено на държавното обвинение. Неговият говорител прокурор Кирил Пейчинов отказа да даде подробности с аргумента, че не е запознат с казуса. Според чешкия сенатор сделката между държавната енергийна компания „ЧЕЗ груп“ и Папазов преди две години е извършена на много по-ниска цена от реалната. „Ние изпратихме официални сигнали до прокуратурата и в Прага, и в София. Според нас конкретни лица са нарушили закона, като не са изпълнили задълженията си и така са довели до финансовата загуба“, заяви Вегентнехт пред "Свободна Европа" неотдавна.

ЧЕЗ купува ТЕЦ "Варна“ през 2006 г. за 206 млн. евро, а я продава през 2017 г. за 48.5 млн. евро на „Сигда“, по това време собственост на децата на Папазов. Днес 70% от ТЕЦ "Варна“ са официално собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. „Имаме много доказателства в подкрепа на нашата позиция, че продажбата на топлофикацията носи на чешкия данъкоплатец финансова загуба от около 1 милиард чешки крони (40 млн. евро – б.р.)“, твърди още сенаторът. Той коментира, че „ръководството на ЧЕЗ обясни ниската продажна цена на „ТЕЦ Варна“ с ниската ефективност на теца". "Но пък ние откриваме много документи, които говорят за обратното. Искаме да проверим как стоят нещата от българска страна“, уточнява Лукаш Вегентнехт.

Междувременно властта се погрижи топлоцентралата във Варна да носи максимална печалба на Доган. След като държавната ТЕЦ "Марица-изток 2“ изненадващо се отказа от вече спечелен договор за поддържане на студен резерв, централата в морския град получи 27.7 млн. лв. за осигуряването му. В края на юли м.г. стана ясно, че предприятието ще лапне още 26.5 млн. лв, за да гарантира електроенергийната сигурност на страната до средата на 2020 г. Освен това правителството реши да реконструира канала към пристанището на ТЕЦ "Варна". За целта бяха отпуснати 220 млн. лв., с които ще се плати драгирането на плавателния коридор до порта.

Още по темата