Съдът на ЕС отмени една от най-критикуваните мерки в Пакта за Мобилност, удрящи по конкурентоспособността на част от автотранспортните компании в Евросъюза, вкл. и българските. Става дума за задължението, въведено с прословутия "Пакет Макрон", международните шофьори да се връщат вкъщи на всеки 8 седмици. Това принудително домуване не е особен проблем, ако тирът вози стоки примерно между Франция и Белгия или между Испания и Италия, но за нашите камиони, които пътуват до Западна и Северна Европа, е загуба на време и на рентабилност. И напълно противоречи с една от прокламираните цели на пакта - грижа за шофьорите и гарантиране на нормални условия за работа и почивка.
Литва, България, Румъния, Кипър, Унгария, Малта и Полша подадоха искове за отмяна пред Съда на Европейския съюз срещу Пакета за мобилност, приет през 2020 г. С днешното си решение Съдът на ЕС е уважил техните аргументи само в частта за връщането на превозните средства на 8 седмици в държавата по издаване на транспортния лиценз (това бе един от най-големите проблеми). Не са уважени обаче възраженията на седемте страни срещу забраната шофьорите да спят в камионите по време на задължителните почивки, срещу удължаване на срока за монтиране на втopo пoĸoлeниe интeлигeнтни тaxoгpaфи и срещу ограниченията за каботажите.
„Усилията ни за справедливост за транспортните компании заедно с други държави-членки от Източна Европа дадоха резултат. Процесът беше дълъг и тежък, но си заслужаваше. Днешното решение на Съда на ЕС доказва това, за което настоявахме – връщането на камиона не е оправдано нито от икономическа, нито от екологична гледна точка. Важно е да се намери баланс между социалните условия на работа и икономическите реалности в трансграничния превоз на товари.“, коментира Венцислав Трендафилов, експерт по международно транспортно право и юридически консултант в Move Expert.