Енергийният министър Теменужка Петкова е възложила поредна проверка на сметките за парно този отоплителен сезон. Преди месец КЕВР обяви, че също започва проверки как топлофикациите са възстановили пари на абонатите си, след като "Булгаргаз" и "Газпром" договориха през март по-ниски цени със задна дата от август 2019 г. Сметките за парно и топла вода това лято в София изненадаха потребителите с мижави намаления и неясно приспадане на суми.
Сега енергийното министерство ще проверява специално „Топлофикация София“ и 6 фирми за дялово разпределение, заради неяснотите с изравнителните сметки. Последните фактури на столичната топлофикация за юли разгневиха столичани заради огромните суми, които фигурират в тях за доплащане. Това стана на фона на по-ниски цени на природния газ и при получени през юни изравнителни сметки от топлинните счетоводители със суми за възстановяване.
Днес енергийната комисия в парламента обсъжда казуса.
165 жалби са подадени в Министерството на енергетиката, съобщи министър Петкова. По-голямата част от тях били срещу закъсняло представяне на изравнителните сметки от страна на топлинните счетоводители, при което абонатите не могат да възразят в срок.
Затова министър Петкова изпратила препоръка към Асоциацията на топлинните счетоводители срокът за обжалване на сметките да бъде удължен с един месец.
„Да бъде дадена възможност на потребителите, които се чувстват засегнати по някакъв начин от целия този процес или имат съмнения по отношение на отчетите, които им се предоставят, да възразят и да искат нов отчет не до 31 август, както предвижда нормативно установеният ред, а до 30 септември“, заяви Петкова пред БНР.
По-рано днес омбудсманът Диана Ковачева призова "Топлофикация София" да направи фактурите си по-ясни и разбираеми от потребителите.
"Абсолютно объркващо е с разлики между окончателните съобщения към фактури и изравнителните сметки, които хората получават. Те не могат да разберат какво пише във фактурите. Абсолютно се нарушава Директивата за енергийна ефективност, в която се казва, че трябва да е ясно", заяви Ковачева.
Тя е направила препоръката си и по време на заседанието на енергийната комисия в парламента. От "Топлофикация София" са отговорили, че ще сформират работна група, която да обсъди как да изглеждат фактурите.
По време на заседанието на комисията така и не е станало ясно защо има разминаване между представените изравнителни сметки на топлинните счетоводители и последващите сметки на "Топлофикация София". Нито как точно столичната топлофикация е изчислила намаленията от юнските и юлските сметки вследствие по-ниската цена със задна дата на природния газ.
"Много хора се оплакаха, че възстановените суми са символични, очакванията бяха други. Необяснимо малки са", коментира още омбудсманът. По думите й "Тополофикация" София изобщо не дава фактури на хората, въпреки че дружествата в Пловдив, Плевен и Велико Търново го правят. Пред бТВ тя показа сметки на хора, подали оплаквания, от които е видно, че на първа страница се посочва някаква огромна сума от 3000 лв. със срок за плащане 14 септември, а на втората страница има втора сума за плащане от 400 лв. "Това е сумата, която трябва да се плати, но не е ясно защо на първата страница е написана голямата сума", недоумява омбудсманът.
На заседанието на енергийната комисия, което продължи до късно следобед, са изслушани представители на "Булгаргаз", на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", топлофикационните дружества и топлинните счетоводители.