Медия без
политическа реклама

Турската лира се оказа виновна за опашките на границата

Правителството няма решение на задръстванията с тирове на ГКПП "Кап. Андреево"

19 Февр. 2020

Слабата турска лира се оказва главният виновник за километричните задръствания от автомобили (и най-вече тирове) на ГКПП "Капитан Андреево". Изгодният за износителите курс е причината за засиления трафик от турски камиони, минаващи през България, за да доставят стоки в Европа.

Капацитетът на ГКПП "Капитан Андреево" е достигнат до максимум, а разширение с повече ленти и гишета е невъзможно, твърдят от Агенция "Митници". По новата магистрала "Марица" няма паркинги в близост до пункта, на които тировете да изчакват реда си, няма и реално заявен инвеститорски интерес за построяването им. 

Ситуацията е тежка, но българското правителство не изглежда особено притеснено и не личи да предлага решения - въпреки недоволството на транспортните компании и шофьорите и въпреки че турската страна все по-често поставя въпроса на масата за търсене на изход.

Граничният пункт "Капитан Андреево" става все по-натоварен, а през последните почивни дни там се проточи над 20-километрова опашка от тежки камиони, стигаща по магистралата чак до Свиленград. Задръстванията блокират подстъпите към града и тормозят хората от близките села. В този участък на практика магистрала няма - проходима е само най-лявата лента, а чакащите тирове в нарушение са строени в средната и дори в аварийната лента. Така за леки автомобили, автобуси, микробуси и камиони с бързоразвалящи се стоки остава само един "коридор", който също се задръства. 

Проблемите със задръстванията на пункта са отдавна. Oт нaчaлoтo нa юни дo кpaя нa aвгycт вcякa гoдинa трафикът в пocoкa към Тypция e изключитeлнo интeнзивeн заради прибиращите се от Западна Европа тypcки гастарбайтери, както и заради многото туристи, които пътyвaт нaтaм зa лeтни пoчивки. Но през последната година движението на тежкотоварни автомобили през пункта е особено натоварено - по икономически причини. Турският бизнес се възползва от евтината лира и бърза да изнася всевъзможни стоки, а транспортните компании откликват на засиленото търсене на услугите им с "гъвкави" и бързи превози. Така в началото на седмицата обикновено опашките се образуват от турска страна към България, а в края на седмицата - обратно.

Все по-често има дни, когато митничарите обработват по 2200 камиона в денонощие, т.е. достигат тавана. "Повече от това няма как", казват от Агенция "Митници".  За разширяване на пропускателния пункт с необоходимата инфраструктура с нови ленти и повече гишета никой не говори. Затова и шофьорите, и местните хора настояват да се изградят поне буферни паркинги, които да поемат част от спрелите на магистралата камиони. И дават за пример турската страна, където преди Капъкуле има два терминала.

Нетърпимото положение с километричните опашки при ГКПП "Капитан Андреево" бе повод в края на миналата година Общинският съвет на Свиленград да излезе с декларация-призив към правителството да вземе незабавни мерки. В отговор министърът на регионалното развитие Петя Аврамова предложи да се отвори отбивка от магистралата към стария път до ГКПП "Капитан Андреево" и да се ползва изоставеният паркинг в с. Генералово.

Свиленградските общинари обаче категорично отказаха този вариант, като приложиха и протестна подписка на жителите на Чернодъб, Генералово и Капитан Андреево. Местните хора смятат, че така трафикът не само няма да бъде облекчен, но и ще създаде допълнителни проблеми за движението по стария път от Свиленград до село Капитан Андреево. Освен това съществуващият паркинг до с. Генералово не предлага никакви "екстри" за шофьорите и е много малък - побира едва 40 големи камиона - твърде недостатъчно за решаване на проблема със струпването на 600 до 800 тежки превозни средства, които с часове чакат на магистралата да минат границата. Затова според общината трябва да се изгради нов голям буферен паркинг преди ГКПП Капитан Андреево.

(БЕЗ) НАДЕЖДА

Тези дни пред Нова тв директорът на областното пътно управление в Хасково инж. Радостин Ламбрев обяви, че държавата се е отказала от варианта трафикът от камиони да се пренасочи по стария път и да се ползва паркингът до с. Генералово. Но никой не предлага друго решение на проблема. Според АПИ и Агенция "Митници" държавата няма как да изгради нов паркинг - първо, защото всички терени около ГКПП са частна собственост, и второ, защото практиката била подобни терминали да са частни. "Има инвеститорски интерес, но той е в начален етап", заяви инж. Ламбрев. По информация на "Сега" тепърва е започнало изкупуване на земи от потенциален частен инвеститор. До построяване и пускане в експлоатация на паркинга ще минат години. Остава да се надяваме, че турската лира ще спре да се обезценява и бумът на износа от южната ни съседка ще отшуми. 

АЛТЕРНАТИВНИ МАРШРУТИ

На последните официални и работни срещи между двете страни за решаване на проблема със задръстванията българските власти настояват турските камиони да търсят алтернативни маршрути. Другият граничен пункт с Турция - при Лесово, също е натоварен, но там има възможност да се поставят повече кантари, с което да се ускори обработката на превозните средства. Скоро обаче това няма да се случи, защото все още тече обществена поръчка за доставката на оборудването. От другата страна - в Хамзабейли, тече ремонт, който още не е приключил. Освен това шофьорите избягват този пункт, защото пътната инфраструктура не е удобна, докато при Капитан Андреево карат само по магистрала. От 2016 г. броят на преминалите товарни автомобили e нараснал -  с над 100 000, като през първите 11 месеца на 2019 г. през Капитан Андреево са преминали близо 640 000.

"Всичко възможно за облекчаване на трафика е направено. Синхронизирана е смяната на митническите смени. И на българска, и на турска страна се губят около 15-20 минути, докато се обработят данните от старата смяна и се включат акаунтите на следващата", обясни наскоро шефът на Агенция "Митници" Георги Костов. И призова превозвачите да ползват фериботите от Гърция за Италия, които сега пътуват  празни. Засега не е ясно как ще се отрази на турските транспортни компании въвеждането на тол такса от 1 март. Но едва ли събирането на 90 лв. за транзит от "Капитан Андреево" до "Калотина" ще е причина да пренасочат товарите по ферибот през Гърция?

Последвайте ни и в google news бутон