Парламентът одобри предложението на управляващото мнозинство парите от хазната, заделяни за резервните електроенергийни мощности – т.нар. студен резерв, да бъдат пренасочени единствено към държавната ТЕЦ „Марица изток 2”. За това гласуваха ГЕРБ и „Обединени патриоти”, подкрепени от депутатите на БСП.
Управляващите не скриха, че става въпрос за политическо решение. По информация, разпространена в публичното пространство през последните дни, в схемата за студения резерв участват 8 компании, които са сключили с държавата договори за 56 млн. лв. От тази сума най-много (26.5 милиона) е получил ТЕЦ „Варна”, чийто мажоритарен собственик е почетният лидер на ДПС Ахмед Доган. Затова от ГЕРБ искат да демонстрират, че като скъсват договора с ТЕЦ „Варна”, се разграничават от движението.
Мнозинството бързаше толкова много да прокара предложението в парламента, че използва изключително груба законодателна техника – вкара го в преходните и заключителните разпоредби на проект за промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Така предложението беше одобрено само с едно гласуване и още по-лошо – въобще не беше обсъдено в ресорната парламентарна комисия по енергетика, а само в регионалната комисия, колкото и абсурдно да звучи.
В самия законопроект не беше изрично записано, че затъналата в дългове ТЕЦ „Марица изток 2” ще бъде печелившият от тази ситуация. Но се даде правомощие на енергийния министър Теменужка Петкова да налага със заповед предоставянето на студен резерв за периода от 1 август 2020 г. до пълната либерализация на пазара на ток на едро, но не по-късно от 1 юли 2021 г. Петкова вече обяви, че ще използва правото си в полза на държавния ТЕЦ. За същото лично се разпореди преди няколко дни премиерът Бойко Борисов, който все по-осезаемо се тревожи от обвиненията, че правителството му обслужва интересите на Доган и неговите приближени. Всичко това обаче означава, че нормалната практика ТЕЦ-овете, предоставящи студен резерв, да се определят с търгове, се заменя с непазарна такава - чрез министерски заповеди.
ДЕБАТЪТ – ЗА ДОГАН
Както се очакваше, собственикът на ТЕЦ „Варна” се оказа и в центъра на дискусията в пленарната зала. Рамадан Аталай от ДПС гневно обяви, че решението е движено от омраза към техния почетен председател. "Оттеглете това предложение, да обясним на премиера, защото той от енергетика не разбира, че това, което правите в момента, е само омраза и разклащане на енергийната система и ще бъдем осъдени от ЕС", заяви той. „Г-н Аталай, няма омраза – с любов ще ви отнемем тези 60 милиона и ще ги насочим към държавната енергетика”, доволно му отвърна Искрен Веселинов от „Обединени патриоти”, сподирен от смях в залата.
Разгневен Аталай обяви, че собствениците на централите, които предоставят студен резерв, едва ли не работили без печалба: „240 човека персонал поддържане и постоянно блокът, който е за студен резерв, е както се казва, на педал.” И мрачно допълни: „Снощи и от площада ни натискаха и говореха за студения резерв – дали сте на еди кой си 56 милиона. Не са дадени, те са за сигурността и за стабилността на електроенергийната ни система. Не дай си боже да се разпадне електроенергийната ни система, няма да отидете на свиждане нито на г-н Николов, нито на г-жа Теменужка Петкова.” А накрая предрече, че заради новата мярка Петкова ще бъде следващият министър, който ще се раздели с поста си.
А шефът на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов от ГЕРБ се оплака, че заради протестите се налагало да се вземат политически, а не експертни решения за развитието на енергетиката. „Виждате какво се случва по улиците. Хората не искат да чуят въобще за какво става дума. Те ще разсъждават тогава, когато няма да имат ток. А в момента не искат да се дават пари тук и там. Поради тази причина и понеже няма спекулации, когато се дава на една държавна ТЕЦ, затова наистина взимаме политическо решение тези пари да отиват в държавната ТЕЦ”, разясни Николов политическата логика зад решението на управляващите.
ВЪПРОСИ БЕЗ ОТГОВОРИ
Единствено Атанас Костадинов от БСП повдигна основателните въпроси, които възникват вследствие на решението на управляващите. Той попита защо управляващите чак сега откриват, че има проблем с ТЕЦ "Варна"; следва ли от мярката, наложена от мнозинството, че провежданите досега търгове за студен резерв са опорочени; ако е така, трябва ли спечелилите да възстановят получените пари. Очаквано, не получи отговор.