Медия без
политическа реклама

ВМРО иска да спасява туризма с ваучери, платени от работодателите

17 Ноем. 2020
Илияна Кирилова

ВМРО иска да спасява силно пострадалия от COVID-пандемията туристически сектор с ваучери за почивка, които обаче да бъдат платени от работодателите. Това става ясно от внесените в парламента промени в закона за туризма, закона за корпоративното подоходно облагане и закона за държавния бюджет за 2021 г.

В тях се предлага издаването и ползването на ваучери за почивка по подобие на тези за храна. Предвижда се издатели да бъдат туроператори и туристически агенти, получили разрешение от министъра на финансите. Ваучерите за почивка ще се приемат като средство за плащане само в обекти, които са сключили преди това договори със съответните туроператори. За 2021 г. ВМРО предлага стойността на издадените ваучери да бъде 180 млн. лв., като месечният таван за един работещ е 50 лв.

В мотивите си ВМРО посочва, че ваучерите за почивка са "част от социално-икономическите антикризисни мерки на държавата във връзка с продължаващата усложнена обстановка в резултат на COVID-пандемията и очакваните икономически последствия от нея".

В същото време в законопроекта хората на Красимир Каранкачанов предлагат ваучерите за почивка да се финансира от работодателите и да се дават на работещите по подобие на ваучерите за храна. И посочват, че тези ваучери също ще бъдат освободени от данъчна и осигурителна тежест.

Тази постановка за пореден път обрича на неуспех иначе добрата идея с ваучери държавата да подпомогне и туристическия сектор, и гражданите, които изпитват финансови затруднения в коронакризата. През тази година намерението държавата да плати 210 лв. за 7-дневна ваканция на българското море или планина силно бе редуцирано само за лекари, полицаи и други работещи на първа линия в борбата с коронавируса, при това единствено в държавни почивни бази. Малцина са тези, които са се възползвали от помощта до момента, а за догодина в Бюджет 2021 за мярката са планирани само 10 млн. лв. Едва ли може да се очаква догодина при задълбочаваща се криза фирмите да заделят средства и да платят част от почивката на своите служители.

Въпреки това от ВМРО очакват, че от тяхното предложение догодина ще се възползват 300 000 души, които да спасят донякъде туристическия сезон, както и да подпомогнат регионалните икономики и потреблението на български продукти.

Все пак в законопроекта си ВМРО допуска, че издаването на ваучери за почивка може да се финансира и от държавата, без обаче да се задълбочават как ще става това. Посочва се само, че в тези случаи министърът на туризма ще възлага тяхното издаване.

Колегите им от НФСБ също не остават по-назад с идеите да се спасява туризма, но отново с ваучери, платени от работодателите от останалите сектори. Техните предложения между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет за 2021 г. са месечният таван на ваучерите за храна да се завиши от 60 на 100 лв., като тези ваучери се ползват и за хотелски настанявания и изхранване. От НФСБ не са предложели да се завиши годишната квота за ваучери за храна, която в последните години е 350 млн. лв.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ваучери, почивка, ВМРО, НФСБ

Още по темата