Медия без
политическа реклама

Всяка пета фирма планира съкращения

20 Ноем. 2020МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова

Всяка пета фирма планира съкращения на персонала през 2021 г. Това показва традиционното проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) сред нейни членове за очакванията им как ще се развива бизнеса през следващата година. Анкетирани са 765 компании в страната. Само 17% от тях посочват, че може да наемат нова работна ръка догодина. При първата COVID-вълна близо 100 000 наемни работници бяха съкратени и отидоха на трудовата борса. Впоследствие някои от тях отново намериха работа, но бизнеснагласите показват, че предстои отново увеличение на безработицата заради задълбочаване на коронакризата.

За 43% от анкетираните фирми най-голямо предизвикателство, пред което се изправят е задлъжнялостта, създадена по време на COVID-кризата. Почти същият процент компании се оплакват от прекъсванията на веригите за доставка. В началото на годината и през пролетта пандемията блокира дейността на много предприятия заради затворени граници между държавите. Някои от заводите, които произвеждат компоненти за автомобилната индустрия у нас например, спряха работа за няколко седмици. Закъснялото организиране на "зелени коридори" за товарния превоз на суровини и готова продукция доведоха до огромни загуби. Вероятно все още движението на стоки и услуги не е безпрепятствено.

Една трета от фирмите (34%) очакват намаление на продажбите в страната, а 37% - в чужбина. В същото време за 24% от анкетираните е възможен ръст на продажбит . За сравнение, в миналогодишната анкета на БТПП делът на негативните нагласи беше едва 11%, а положителните бяха 44%.

Всяка трета фирма посочва, че замразява плановете си за инвестиции.

Сравнително висок е делът на компаниите, които се притесняват за цените на енергията и суровините догодина - 42%.

Впечатление прави, че доскорошният проблем номер едно за бизнеса в страната - липсата на квалифицирани кадри, е минал на по-задни позиции. 43% от анкетираните сигнализират за този проблем, докато предни години той е бил посочван от почти 2/3 от бизнеса. Това е логично предвид увеличената безработица, предизвикана от пандемията, и по-широкият достъп до кадри, посочват от БТПП. В същото време фирмите са значително по-притеснени от големите разходите за труд.

БТПП

Проучването на БТПП е част от голямо изследване на Европейските търговски палати, проведено сред 58 000 предприятия в 29 държави. Предприемачите навсякъде очакват много тежка година заради спад в производителността и в търсенето.

Европейското икономическо възстановяване няма да бъде бързо, тъй като много предприемачи все още не могат да преодолеят рязкото икономическо влошаване след март. Бизнесът в Европа посочва като най-големи предизвикателства разходите за труд и достъпът и условията за финансиране. Държавите от Южна Европа са особено разтревожени от натрупания дълг в резултат на COVID-19, докато западноевропейските страни акцентират върху липсата на квалифицирани работници.

 

Ключови думи:

БТПП, проучване, Европалати

Още по темата