Медия без
политическа реклама

Винетките поевтиняват с 10% от догодина

От юли и второстепенните пътища стават платени за камионите

28 Март 2022Обновена
Гроздан Караджов предлага нова тарифа за платените пътища
EPA/БГНЕС
Гроздан Караджов предлага нова тарифа за платените пътища

Винетките поевтиняват с 10% от януари 2023 г., съобщи пред журналисти вицепремиерът и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов. Така най-търсената винетка – годишната, която в момента струва 97 лв., от догодина ще е 87 лв.

В същото време от юли тази година МРРБ ще завиши тол таксите, които тежкотоварните автомобили  плащат за изминати километри по републиканската мрежа. На среща с транспортните фирми министър Караджов представи предложенията си за промени в тарифата.

"Данните от приходите показват, че от въвеждането на тол системата у нас близо 2/3 от пътните приходи се събират от винетни такси. България е поставена в абсолютно необяснима от икономическа и финансова гледна точка ситуация в сравнение с всички европейски системи, за които е прието около 70% от таксите да се събират от камиони над 3,5 т, а от винетки – около 30%. Отчетите на Агенция „Пътна инфраструктура“ показват, че събраните средства от тол такси през 2020 г. и 2021 г. са около 1/3 от общия приход от пътни такси и са над 3 пъти по-малко от прогнозираните при старта на тол системата от 450 млн. лв. Нарушен е основният принцип на ЕС „ползвателят/замърсителят плаща“, тъй като въздействието върху пътната настилка от леките превозни средства е несъпоставимо с това от тежкотоварните автомобили", заяви Караджов. 

Нова тарифа за тол таксите ще влезе в сила от 1 юли. Според нея платени вече ще са и част от второкласните пътища в страната.

"Обхватът на платената пътна мрежа няма да се разширява, но няма и да има нулеви ставки. Просто ще увеличим ставките по включените в тол системата второкласни пътища, за които до момента не се плащаше нищо - ставката е нулева", обясни министър Караджов. С решение на МС обхватът на платената пътна мрежа е 6050 км като включва автомагистрали, пътищата I и II клас. Около 3000 км е мрежата от второкласни пътища.

Пред различни браншови организации и представители на малките и средните превозвачи той представя предложението си за нов ценови модел, който бил изработен от Световната банка и съгласуван от ЕК.

За движение по второкласните пътища, в зависимост от екологичния клас автомобилите над 3.5 до 12 тона ще заплащат от 4-7 стотинки на км, автобусите до 12 т ще заплащат от 2-5 стотинки на км, а превозните средства над 12 т ще заплащат 3-6 стотинки на км.

С по няколко стотинки за километър се завишават таксите за движение на превозните средства над 3.5 т по първокласни пътища и магистрали.

РЕАКЦИЯ

Между два и три пъти се увеличават тол таксите за тежкотоварни автомобили, изнедоволстваха от Съюза на международните превозвачи. Представителите на транспортните фирми заявиха след срещата, че са притеснени, защото са поставени пред свършен факт. "Много преди юли ще започнем с протести, ще блокираме държавата, ще преустановим автобусни превози, явно това е начинът да ни чуят", заканиха се от Конфедерацията на автобусните превозвачи. 

"Зная, че няма да харесате предложенията ми и можех да си спестя тези главоболия. Но не може да не предприемам нищо и да продължаваме да возим за нула стотинки по второкласната мрежа, както направиха всички мои предшественици. Това няма да реши проблемите на инфраструктурата, а те ще се задълбочат", обясни още преди реакцията на транспортните фирми министър Караджов.

Той посочи, че намерението на правителството е да вложи тази година 2,6 млрд. лв. за подобряване на пътната мрежа.

"Няма друга държава, в която от винетки да се събират повече пари, отколкото от тол такси и не може шофьорите на леки коли да внасят 64 на сто от общия приход, а товарните коли да внасят останалите 36%", каза министърът. Според него който допринася повече за разрушаването на пътната настилка, трябва и да плаща повече.

По повод изразените притеснения, че по-големите тол такси ще доведат до фалити и ще се отразят на крайните цени на стоките в търговската мрежа, Караджов отговори: "Правихме разчети - един килограм захар или брашно превозени на най-дългата дистанция, оскъпяването при по-високите тол такси е под 1 стотинка".

БЕЗ КОМПЕСАТОРНИ ТАКСИ

МРРБ подготвя законови промени, които да намалят прекомерната санкция за пропуснато плащане за някои пътни участъци  - водачите на камиони и автобуси се глобяват със 750 лв. компенсаторна такса. "Когато пътно превозно средства има валидно бордово устройство, ако в рамките на деня има липси на подадени тол декларации, тогава на превозното средство ще се даде възможност да плати за ползването на пътя 50% от максималната тол такса за съответната категория. Ако за деня няма подадени тол декларации, превозното средство ще плати 100% от максималната тол такса", каза министър Караджов.

Същият ще е принципът и за пътни средства с маршрутна карта. Предвижда се, когато има грешка в закупената маршрутна карта, транспортната компания да не бъде санкционираан, ако плати 50% от максимална тол такса. Това излиза много по-евтино от сегашния вариант с компенсаторните такси. 

КОМИСИОНИТЕ НА ПОСТРЕДНИЦИТЕ ЩЕ БЪДАТ НАМАЛЕНИ

Все още продължава детайлната ревизия на цялата тол система и на договорите на пътната агенция, сключвани от създаването на системата до края на 2021 г. Очакват се писмените доклади на двете експертни групи, работещи по темата, обясни министър Караджов. Одитът бе възложен след като  малки и големи транспортни фирми се оплакаха от посредниците, които държавата е "назначила" като национални доставчици на тол услугата, както и свързаните с тях поддоставчици, които събират тол таксите. За тази дейност те получават 7% от събраните такси.

Министър Караджов обаче не смята, че държавната Агенция "Пътна инфраструктура" трябва да поеме сама събирането на пътните такси или министерстовто да създаде държавно дружество за тази цел и да отстрани посредниците. "Това не е добро политическо решение, защото досега нито един проблем не е бил решен със създаването на поредната държавна фирма, напротив, такова обслужване се влошава и оскъпява", каза министър Караджов. Той посочи, че в другите страни от ЕС също се ползват национални доставчици наред с европейските. Затова промяна във формата на тази дейност няма да има, но ще има промяна в размера на възнагражденията на тези посредници, който ще бъде намален, допълни министърът.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата